fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk o „Nowym Ładzie”: Wszystkie rozwiązania, które spowodują, że w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy – są dobre

Wszystkie rozwiązania, które spowodują, że w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy (…), są dobre, bo ludzie doskonale wiedzą, na co wydawać własne fundusze. Ludzkie decyzje są zawsze bardziej efektywne ekonomicznie od decyzji państwa w sprawie publicznych pieniędzy. Im więcej pieniędzy zostaje w kieszeniach ludzi, tym jest lepiej – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr Zbigniew Kuźmiuk odniósł się do programu „Nowego Ładu”, który ma zostać zaprezentowany przez rząd jeszcze w marcu.

– Nie ulega wątpliwości, że będziemy kontynuowali dotychczasową politykę społeczno-gospodarczą. Z jednej strony odbudowę gospodarki po pandemii, bo to jest rzecz absolutnie konieczna, a z drugiej strony będziemy kontynuowali programy społeczne, które niewątpliwie powodują, że mimo nasilających się ataków na rząd z różnych stron, utrzymujemy stosunkowo wysokie poparcie społeczne – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Ekonomista zwrócił uwagę, że od kilku lat mamy do czynienia z nowym postrzeganiem partii politycznych w Polsce.

– Mamy do czynienia z zasadniczą zmianą, jeśli chodzi o postrzeganie partii politycznych właśnie ze względu na ponad 5-letnie rządy Zjednoczonej Prawicy (…). Papier i inne środki audiowizualne są cierpliwe, więc tam można zapisać wszystko, zachęcić przy pomocy sprawnych PR-owców do głosowania na daną formację. Później formacje zapominały, gdy już wygrały, o realizacji programu albo publicznie mówiły, iż mamy kryzys. Podobne było podejście do tego, co prezentowała Zjednoczona Prawica w 2015 roku. Jak pokazaliśmy zarówno część gospodarczą, jak i społeczną programu (…), to część mediów od razu orzekła, że jest to program niemożliwy do zrealizowania. Jak wygraliśmy wybory z naszym programem i zaczęliśmy go realizować, to straszono, że doprowadzimy do drugiej Grecji czy Wenezueli – powiedział europoseł.

– Minęło 5 lat. Nie ma ani drugiej Grecji, ani drugiej Wenezueli. Rozumiem, że Polacy patrzą teraz na wszystko trochę przez pryzmat skutków pandemii, więc obraz nie jest tak optymistyczny, jak był. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że Zjednoczona Prawica zrealizowała zasadniczą część swojego programu gospodarczego, a przede wszystkim społecznego. Ludzie czują to w swoich portfelach. Teraz wszystkie partie polityczne stoją przed wyzwaniem, aby każde kolejne prezentacje programowe były tak skonstruowane, aby można było je nazwać wiarygodnymi, rzetelnymi i możliwymi do zrealizowania, nie zawalając przy ich realizacji finansów państwa – dodał.

„Nowy Ład” ma zawierać rozwiązania, które pozwolą Polakom zaoszczędzić więcej pieniędzy.

– Wszystkie rozwiązania, które spowodują, że w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy (…), są dobre, bo ludzie doskonale wiedzą, na co wydawać własne fundusze. Ludzkie decyzje są zawsze bardziej efektywne ekonomicznie od decyzji państwa w sprawie publicznych pieniędzy. Im więcej pieniędzy zostaje w kieszeniach ludzi, tym jest lepiej. Z oczywistych względów myślimy o przyszłości, bo to nas interesuje zwłaszcza po okresie pandemii, z której mam nadzieję, że w tym roku będziemy wychodzić – podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę dot. czternastej emerytury. Więcej [tutaj].

– Sumarycznie dodatkowe pieniądze w tym roku dla środowiska emerytów i rencistów to jest kwota przynajmniej 33 miliardów złotych. Prawie 10 miliardów kosztuje tegoroczna waloryzacja. Trzynasta emerytura będzie kosztowała około 11,5 miliarda, a czternasta emerytura 10,5 miliarda – mówił gość „Aktualności dnia”.

Europoseł skomentował także atak polityków totalnej opozycji na Daniela Obajtka, prezesa Orlenu.

– W działaniach opozycji nie ma dziwnych zbiegów okoliczności. To jest wszystko precyzyjnie zaplanowane, a teraz po prostu zostało ujawnione. Atak „Gazety Wyborczej” i innych mediów związanych z opozycją w stronę Daniela Obajtka za pomocą jakichś taśm sprzed 8 czy więcej lat był zupełnie dziwny i wydawał się z kosmosu. Kilkanaście dni później dowiadujemy się, że to co jest na taśmach, ma zablokować większą fuzję dwóch koncernów naftowych, czyli Orlenu i Lotosu – powiedział polityk.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Zbigniewa Kuźmiuka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj