Zakończyła się I edycja EkoForum Samorządów

Z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, pod patronatem honorowym Michała Wosia – byłego ministra środowiska, odbyła się pierwsza edycja EkoForum Samorządów. Wśród tematów podniesionych przez prelegentów były m.in. rola lasów w redukcji CO2 czy rozwój znaczenia ekologii w nowoczesnym biznesie.

W Nadleśnictwie Rybnik obecni byli: wiceminister sprawiedliwości – Michał Woś, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa – Edward Siarka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Józef Kubica oraz wiceprezes Funduszu Górnośląskiego – Jacek Miketa. Ze względu na panujące obostrzenia samorządowcy oraz wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński połączyli się zdalnie. Do wypracowania wspólnych kierunków przeciwdziałania smogowi i niskiej emisji oraz poprawienia jakości powietrza zaproszeni zostali samorządowcy z zachodniego subregionu województwa śląskiego.

Wśród tematów podniesionych przez prelegentów były m.in. rola lasów w redukcji CO2 czy rozwój znaczenia ekologii w nowoczesnym biznesie. Po pierwszym EkoForum Samorządów Michał Woś wyraził nadzieję, że to początek dobrej współpracy na rzecz czystego powietrza.

„Jestem przekonany, że nie po raz ostatni spotykamy się w tym gronie, aby poruszyć temat problemu jakości powietrza i jego poprawy w naszym regionie. Uważam, że stale musimy podejmować działania zmierzające ku poprawieniu jakości naszego powietrza. Cieszę się, że mogłem objąć patronatem honorowym to wydarzenie, organizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Tego typu inicjatywy są katalizatorami działań niezbędnych dla podjęcia skutecznej walki o czyste powietrze. (…) Najważniejsze jest to, że samorządowcy mogli się spotkać i wymienić się wspólnym doświadczeniem, uzgodnić wspólne projekty i pomysły, a także naświetlić wspólne problemy” – skomentował Michał Woś.

Podobnego zdania jest Edward Siarka, który wskazał na rozwiązania ograniczające emisję CO2.

„Właśnie po takich dyskusjach możemy starać się wprowadzać proponowane rozwiązania w formie projektów. Jest bowiem co robić – do wymiany są nadal prawie 3 miliony pieców starego typu. Cenną i ciekawą inicjatywę w tym temacie zgłosił burmistrz Kuźni Raciborskiej. To swego rodzaju rozwiązanie pilotażowe ciepłowni dla mieszkańców, które ma wykorzystywać zrębki. Niezwykle ważne jest jednak zapewnić stałość dostaw oraz cenę, która będzie sprawiała, że ciepło w ten sposób pozyskiwane będzie konkurencyjne. (…) Czekają nas duże wyzwania. Jest to duża operacja, która będzie kosztowała nas miliardy złotych. Bez samorządów i świadomości ludzi tego nie zrobimy”ocenił pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach podkreślał, że rola Lasów Państwowych w walce o czyste powietrze jest niepodważalna.

„Wymiana pokoleniowa drzewostanów pozwala, oprócz pozyskiwania najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno, zwiększać bilans tlenowy. Stare drzewostany, których jest coraz więcej w naszej dyrekcji, już nie są tak efektywne w oczyszczaniu powietrza. Wieloletnie działania leśników pozwalają jednak na sukcesywną wymianę pokoleń, by przyszłe pokolenia mogły korzystać z wielkiego daru, jakim są lasy i z czystego powietrza, które dzięki nim mamy” – argumentował Józef Kubica.

Podsumowane zostały również dotychczasowe działania województwa śląskiego na rzecz czystego powietrza. Wśród samorządów zaś jednym z głównych postulatów było usprawnianie podłączania kolejnych gospodarstw do gazociągów. Błękitne paliwo, zielona odnawialna energia i potencjał w pochłanianiu CO2 przez lasy mogą stać się głównymi elementami pozwalającymi skutecznie walczyć ze smogiem.

drukuj