By Michał Dadełło - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63959757

Samorządy w tym roku otrzymają środki na walkę z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym

Blisko 300 mln złotych trafi w tym roku do samorządów na walkę z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym. Pierwsze nowe połączenia autobusowe powinny ruszyć od 1 września. Ministerstwo Infrastruktury podpisało z wojewodami umowę na dofinansowanie połączeń z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

W ostatnich latach na polskich drogach gminnych, powiatowych pojawia się coraz mniej autobusów. To oznacza, że wielu mieszkańców małych miejscowości ma duże trudności z dotarciem do lekarza, urzędów czy do kościoła. Dlatego też rząd zdecydował wesprzeć lokalne połączenia autobusowe. Specjalna ustawa weszła w życie w połowie lipca.

– Chcemy naprawić sytuację, która jest wynikiem wielu lat zaniedbań, wynikiem tych złych decyzji, które podjęto na początku lat 90-tych, decyzji, których nie podjęto w tamtym czasie – zaznaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowe połączenia autobusowe są niezbędne, tym bardziej, że blisko 14 mln Polaków mieszka na obszarach wykluczonych komunikacyjnie – dodał minister Andrzej Adamczyk.

– Musimy podjąć zdecydowane działania, aby przywrócić godność życia wszystkim tym, którzy czują się wykluczeni, bo brakuje im możliwości dojazdu do lekarza, dojazdu do rodziny, dojazdu do urzędu czy też w innych ważnych sprawach do różnych innych instytucji – akcentował Andrzej Adamczyk.

Resort infrastruktury podpisał umowy z wojewodami ws. warunków dofinansowania połączeń z funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

Przed samorządami stoi teraz wielkie zadanie – zaznaczył wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

– Jest to faktycznie wielkie wyzwanie, które przyjmujemy i chcemy zrealizować dla dobra rozwoju Polski, ale przede wszystkim dla Polaków, dla mieszkańców, którzy po prostu muszą żyć w tym elemencie, który jest przewidywalny – z dojazdem, z czasem tego dojazdu – wskazał Zdzisław Sipiera.

Z informacji wojewodów wynika, że potrzeby są duże, m.in. na Pomorzu – mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

– W szczególności takie powiaty, jak człuchowski, bytowski, chojnicki, kościerski, czyli tam, gdzie trzeba dojechać do węzłów np. kolejowych, tam, gdzie jest małe zaludnienie, a duże obszary. Te obszary są rzeczywiście dzisiaj wykluczone – zwrócił uwagę Dariusz Drelich.

Na pieniądze liczą wójtowie małych gmin. Przyznają, że brak komunikacji publicznej w wielu wsiach jest problemem.

– Chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie połączenie Wojciechów – Bełżyce. Zarówno mieszkańcy starsi chcą docierać do Bełżyc w dni targowe, do przychodni, do szpitala, jak również bardzo chciałem zwrócić uwagę na dowóz młodzieży do szkół powiatowych – mówił wójt gminy Wojciechów w województwie lubelskim Artur Markowski.

Zapowiedzi uruchomienia nowych linii autobusowych cieszą przede wszystkim zwykłego Kowalskiego.

W tym roku do samorządów trafi 300 mln zł na walkę z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym, w następnych latach – 800 mln zł. Pierwsze nowe połączenia autobusowe powinny ruszyć od 1 września tego roku. Natomiast nabory wniosków na środki z funduszu powinny ruszyć jeszcze w tym tygodniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl