fot. twitter.com

Rząd chce przywrócić zlikwidowane połączenia autobusowe do 1 września

Do 1 września rząd chce zdążyć z uruchomieniem zlikwidowanych wcześniej połączeń lokalnych. Celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Dziś w życie wchodzą przepisy o funduszu autobusowym. Program będzie realizowany we współpracy z samorządowcami, z którymi spotkał się premier Mateusz Morawiecki. 

Według danych GUS-u, ponad 3 mln Polaków by dojechać do pracy pokonuje dziesiątki kilometrów.

– Średnia to jest powyżej 40 km, a czasami 70-80 km – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Znalezienie pracy bliżej często jest niemożliwe. Jedną z głównych przyczyn jest tutaj brak dojazdu. Na mapie Polski nie brakuje tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie brakuje połączeń autobusowych. Skala może być ogromna, bo dotyczy nawet 14 mln osób – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Bo szacunki mówią, że tylu Polaków mieszka na obszarach wykluczonych komunikacyjnie – wskazuje minister Andrzej Adamczyk.

W odpowiedzi na problem rząd podjął działania. W tempie ekspresowym uchwalone zostały przepisy o funduszu autobusowym. Teraz wchodzą w życie – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. 

– Naszym podstawowym życzeniem jest to, żeby gmina spotkała się z gminą, powiat spotkał się z powiatem – akcentuje szef rządu.

Tak, by dzieci nie miały problemu z dojazdem do szkoły, dorośli do pracy, a chorzy do lekarza – tłumaczy minister Andrzej Adamczyk i dodaje, że poprzedni rząd liczył tu na „niewidzialną rękę rynku”. Tyle tylko, że ta ręka – zamiast budować – likwidowała. 

– Ponad 50 proc. połączeń autobusowych zniknęło. Państwo musi brać odpowiedzialność za wsparcie transportu zbiorowego. Państwo musi brać odpowiedzialność za walkę z wykluczeniem komunikacyjnym – zaznacza minister Andrzej Adamczyk.

Państwo tę odpowiedzialność bierze na siebie. Jeszcze w sierpniu wojewodowie ruszą z naborem. Samorządowcy będą mogli wnioskować o odtworzenie połączeń – podkreśla wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Chcemy odtworzyć połączenia komunikacyjne z dniem 1 września. To nowy rok szkolny, rok szkolny podwójnego rocznika w szkołach ponadpodstawowych – zauważa Rafał Weber.

Rząd chce sprawnej współpracy z samorządem, bo bez tego sukcesu nie będzie.

– Nie wyobrażam sobie, że możemy inaczej, jak wraz z samorządami, zrealizować zapisy tej ustawy – mówi minister Andrzej Adamczyk.

Zapisy, które w ostatecznym rozrachunku będą rzutować też na rozwój kraju – wskazuje premier Mateusz Morawiecki. Rozwój połączeń może pobudzić rynek.

– Zwiększyć szanse biznesu na tworzenie nowych miejsc pracy – akcentuje prezes Rady Ministrów.

Premier spodziewa się kolejnej fali przedsiębiorczości. Obywatel oczekuje zmiany na lepsze. I w tym wypadku lepiej znaczy np. bliżej do pracy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl