W Opolu odbył się Kongres Samorządowy

Węgiel ze śląskich kopalni do rozbudowywanej elektrowni w Opolu będzie dostarczany drogą wodną. Specjalny list intencyjny w tej sprawie podpisano dziś w trakcie Kongresu Samorządowego w Opolu.

W Kongresie uczestniczy kilkuset samorządowców, naukowców oraz przedstawicieli biznesu z całej Polski.

– Ten Kongres to jest taki punkt przełomowy, jeżeli chodzi o współpracę rządu premier Beaty Szydło z polskimi samorządowcami – podkreślał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Polityk dodał, że budowa innowacyjnej gospodarki musi opierać się na współpracy nauki i biznesu.

– Jednym z warunków powodzenia jest uzupełnienie tego partnerstwa o trzeci element – zbudowanie takiego trójkąta: nauka, gospodarka, samorząd – przekonywał Jarosław Gowin.

W Opolu obecna była także minister edukacji Anna Zalewska, która dyskutowała z samorządowcami o reformie szkolnictwa.

W trakcje kongresu podpisano list intencyjny w sprawie zapewnienia transportu wodnego węgla ze śląskich kopalń do rozbudowywanej elektrowni Opole. Jej właścicielem jest polska Grupa Energetyczna.

– Założyliśmy sobie, że do końca tego roku przygotujemy wszelkie odpowiednie dokumenty związane z założeniami techniczno-ekonomicznymi. W przeciągu dwóch lat ta inwestycja zostanie zakończona, bo w tym okresie nastąpi zakończenie budowy nowych bloków energetycznych – wskazał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

To pierwszy krok do przywrócenia pełnej żeglugi śródlądowej na Górnej Odrze – podkreśla minister Marek Gróbarczyk. Rząd chce, aby do 2020 roku jej  parametry były dostosowane do czwartej klasy żeglowności.

– Będziemy się skupiać na pogłębieniu Odry jak również modernizacji śluz, ale najważniejszy element to jest utrzymanie odpowiedniej głębokości, odpowiednia alimentacja wody – tłumaczył minister.

Inwestycja to jeden z elementów planu rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Rząd dąży do tego, aby Odra (na całej swojej długości) i Wisła (od Warszawy do Gdańska) stały się międzynarodowymi szlakami żeglugowymi. Plan ma być zrealizowany do 2030 roku. Wisłę i Odrę połączy również specjalny kanał. We wtorek rząd zajmie się nowym prawem wodnym, które umożliwili rozwój żeglugi śródlądowej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj