fot. sxc.hu

Rząd zajmie się programem Senior-WIGOR

Tworzenie domów dziennego pobytu dla osób starszych – to główny cel programu Senior-WIGOR, którym zajmie się dziś rząd. Do końca tego roku miałoby powstać ok. 100 placówek, a do 2020 r. taka placówka miałaby funkcjonować w każdej gminie.

Rząd miał się zająć tym programem już dwukrotnie, ale nie stało się tak, m.in. z powodu braku części dokumentów.

Prof. Józefa Hrynkiewicz, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji senioralnej, powiedziała, że rząd próbuje pomagać ludziom starszym, jednak cały czas pomija osoby niesamodzielne.

– Problem pomocy osobom starszym, niesamodzielnym (a więc tej pomocy, która potrzebna jest na co dzień) – tego zagadnienia właściwie nikt nie chce podejmować. Taki program był już opracowany w latach 2006 – 2007, kiedy ministrem zdrowia był prof. Religa. Ten program dotyczy nie tylko zdrowia. Dotyczy on szerzej wszystkich zagadnień związanych z bytem ludzi starych, niesamodzielnych, ale to problem, który jest niezwykle starannie omijany – zaznacza prof. Józefa Hrynkiewicz.

Według prognozy Głównego Urzędu Statystycznego, do 2024 roku liczba osób powyżej 60 roku życia zwiększy się do 27 proc. Obecnie wynosi ok. 22 proc.

RIRM

drukuj