MSW staje w obronie Straży Miejskiej

Część samorządów rozpoczęła likwidację Straży Miejskich. Te w obronę postanowiło wziąć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jak podaje „Gazeta Prawna”, resort jeszcze w tym roku chce ruszyć z programem standaryzacji i certyfikacji Straży Miejskich.

Przyznanie certyfikatu oznacza, że w ocenie wojewody jednostka właściwie wypełnia swoje obowiązki. MSW tłumaczy, że inicjatywa ta zrodziła się w resorcie, jednak z informacji prasy wynika, że jest efektem m.in. skutecznego lobby komendantów Straży Miejskiej.

Poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, mówi, że ocena roli, jaką wypełniają Straże Miejskie, nie jest łatwa i potrzeba dyskusji nad jej przyszłością

– Straż gminna czy miejska musi być dobrze skorelowana – jako struktura odpowiedzialna za porządek publiczny – z innymi służbami, zwłaszcza państwowymi – przede wszystkim z policją. Nie może być tu żadnej dowolności. Trzeba w najbliższym czasie, ale już po wyborach, zastanowić się nad tym, jakie kompetencje Straże Miejskie powinny posiadać i jakie uprawnienia powinny przy tym przysługiwać strażnikom miejskim i gminnym. Jest trochę dobrych osiągnięć, jest trochę patologicznych sytuacji. Trzeba wyważyć, co jest dla przyszłości i bezpieczeństwa obywateli lepsze – komentuje polityk.

Najwyższa Izba Kontroli wytykała w ubiegłorocznym raporcie, że straże miejskie i gminne, korzystając z przenośnych fotoradarów, działają często na rzecz budżetów, a nie na rzecz bezpieczeństwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl