Warszawa: ruszyła akcja Caritasu i straży miejskiej „Trochę ciepła dla bezdomnego”

Pierwsze 20 litrów ciepłej zupy dla bezdomnych rozwieziono w czwartek podczas inauguracji 4. edycji wspólnej akcji Caritasu i straży miejskiej „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Patrol będzie dostarczał potrzebującym także wełniane skarpety, koce, czapki, buty i kurtki.

Akcję zainaugurowała konferencja prasowa, która odbyła się w czwartek w schronisku dla bezdomnych Caritas Archidiecezji Warszawskiej „Tylko z darów miłosierdzia” przy ul. Żytniej w Warszawie.

Jak zaznaczył koordynator projektów społecznych Caritas Polska Janusz Sukiennik, zupę, odzież i artykuły pierwszej potrzeby dla bezdomnych, którzy przebywają poza schroniskami, będą dwa razy w tygodniu – w środy i piątki – rozwozić strażnicy miejscy i wolontariusze. Regularne wyjazdy rozpoczną się 21 listopada.

„Chcemy pomóc tym osobom przetrwać najtrudniejszy okres, czyli jesień i zimę, kiedy zdarza się najwięcej zamarznięć i pogorszeń stanu zdrowia” – wyjaśnił Janusz Sukiennik.

 

Dodał, że za każdym razem kuchnia Caritasu przygotuje około 100 litrów pożywnej zupy, która wraz z pieczywem rozwożona jest do około znanych patrolom 117 miejsc, gdzie przebywają bezdomni. Poza zupą bezdomni otrzymają także wełniane skarpety, czapki, koce, a nawet śpiwory, buty i ciepłe kurtki.

„Dzięki tej akcji chcemy przypomnieć, że jest coś takiego jak bezdomność. I że nie wystarczy dać komuś 5 czy 10 zł na odczepnego, tylko trzeba się nad nim naprawdę pochylić. Więc z jednej strony staramy się pomóc całkiem konkretnie: dając zupę czy skarpety, a z drugiej – staramy się dawać nadzieję. Odkąd pracuję w Caritasie, często jestem świadkiem sytuacji, jak ktoś pochyla się nad bezdomnym i zaczyna z nim rozmowę. Myślę, że oni potrzebują tego nawet bardziej niż tych rzeczy, z którymi do nich przychodzimy” – stwierdził Sukiennik.

Zaznaczył, że strażnicy miejscy przynoszą bezdomnym leki, a także informują, gdzie mogą uzyskać pomoc w wyjściu z bezdomności.

„Mówimy im, że w schroniskach Caritasu można skorzystać z pomocy terapeutycznej, psychologicznej i socjalnej. Muszą tylko przyjść” – powiedział Janusz Sukiennik.

Przypomniał, że Caritas Polska od 2013 r. prowadzi także stały program wychodzenia z bezdomności i uzależnień „Damy radę!”, skierowany do mężczyzn od 25 do 35 lat.

„Bezdomni to ludzie, którzy niekoniecznie z własnej winy – czasami przez życiowy błąd, chorobę lub zbieg okoliczności – znaleźli się w największym kryzysie. W Caritasie staramy się zrozumieć, co zdarzyło się w życiu tego człowieka, że znalazł się w takim położeniu. Bo dopiero kiedy to zrozumiemy, będziemy w stanie naprawdę mu pomóc” – wyjaśnił Sukiennik.

Poinformował też, że przez cały rok strażnicy miejscy wraz z ratownikami-wolontariuszami, związanymi z przychodnią „Lekarze nadziei”, udzielają osobom bezdomnym bezpłatnej pomocy medycznej w ramach projektu „Uliczny patrol medyczny”.

Przypomniał, że przy ul. Żwirki i Wigury 34 jest mobilna łaźnia, w której osoby bezdomne mogą się wykąpać, ogolić i otrzymać czystą bieliznę. Od stycznia łaźnia zostanie przewieziona na ul. Wenedów w okolicę mostu Gdańskiego.

„Jest tam czystych 5 kontenerów wyposażonych w podjazd i udogodnienia dla niepełnosprawnych. Przychodzą tam przeróżni ludzie, najczęściej mężczyźni, choć nie tylko” – wyjaśnił. Poinformował, że łaźnię prowadzi Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej we współpracy z m.st. Warszawą. Łaźnia jest czynna codziennie od 9.00 do 19.00.

Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej m.st. Warszawy Grzegorz Staniszewski wyjaśnił, że akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” jest uzupełnieniem całorocznej działalności Caritasu i straży miejskiej w okresie, kiedy bezdomni szczególnie potrzebują pomocy.

„Miejsc, w które będziemy rozwozić posiłki jest 117. Ale doświadczenie uczy, że jeżeli temperatura będzie spadała, to tych miejsc i bezdomnych będzie coraz więcej” – stwierdził. Zaapelował, aby wszyscy, którzy w swoim otoczeniu zauważą osoby bezdomne nocujące w altanach, zsypach czy w pustostanach – zgłaszali to straży miejskiej.

„Osoby te mogą potrzebować pomocy” – wyjaśnił.

 

Akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” potrwa do końca lutego. Akcję można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto Caritasu z dopiskiem „Trochę ciepła dla bezdomnego”, wysyłając SMS o treści „ZIMNO” pod numer 72052 lub przez serwis www.pomagam.caritas.pl. Co roku z takiej pomocy korzysta około 600 osób bezdomnych.

 

 

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl