Sejm odrzucił projekt ws. Straży Miejskiej

Straż miejska zachowa prawo do kontroli fotoradarowej oraz karania za nieprawidłowe parkowanie. Sejm odrzucił poselski projekt przewidujący odebranie straży takiego prawa.

O odrzucenie projektu wnosiły sejmowe komisje: infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Za tym wnioskiem komisji głosowało 222 posłów, przeciw było 74, 127 wstrzymało się od głosu.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się jeszcze w zeszłym roku. W styczniu projekt został negatywnie zaopiniowany przez rząd. W międzyczasie Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport, z którego wynika, że przenośne fotoradary straży gminnych i miejskich są ustawiane głównie w miejscach mandatonośnych, a nie tam, gdzie często dochodzi do wypadków.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury mówi, że PO wbrew tym ustaleniom uchyliła się od dyskusji na ten temat i odrzuciła projekt ustawy w tej sprawie.

– Nic bardziej bulwersującego. Wskazywaliśmy na ustalenia Najwyższej Izby Kontroli. Izba w sposób jednoznaczny opowiedziała się za tym, żeby zdjąć ze Straży Miejskich kompetencje dot. nakładania mandatów, które są wynikiem pomiaru tych prędkości przez fotoradary gminne. I tutaj PO, pomimo że NIK – organ kontrolny państwa – postulował takie działania, uchyliła się od dyskusji na ten temat, utrzymała status quo – podkreśla poseł.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski poinformował wczoraj w Sejmie, że są gminy, które nawet od 20 do 40 procent przychodów rocznych mają właśnie z mandatów nałożonych z fotoradarów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl