Sejm pozytywnie o projekcie dot. najzdolniejszych studentów

Sejmowa Komisja Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt ustaw, który zakłada pomoc finansową najzdolniejszym studentom, którzy chcą się uczyć za granicą.

Program – jak zakłada projekt nowelizacji –ma trwać 10 lat, a jego koszt wyniesie 336 mln zł. Resort nauki szacuje, że skorzystać może z niego ok. 700 studentów.

Poseł Sławomir Kłosowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji, powiedział, że należy wspierać najzdolniejszych studentów. Podnosi, że projekt ustawy krytycznie oceniło Biuro Analiz Sejmowych.

– Nie jest to żadna dobroć i ukłon rządu w stronę studentów. Przypomnę to ten rząd wprowadził odpłatność za drugi kierunek studiów dla studentów (żeby nie było niejasności) i ta ustawa nie jestem gestem dobrej woli rządu czy PO w kierunku studentów, tylko to jest efekt wynegocjowanego porozumienia ministrów nauki i szkolnictwa wyższego krajów UE. Po prostu każdy kraj członkowski UE do 2020 roku musi osiągnąć wskaźnik – objęcia takim właśnie programem stypendiów na uczelniach zagranicznych – powiedział poseł Sławomir Kłosowski.

Poseł dodał, że po wprowadzeniu ustawy wskaźnik wyniesie 0,06 proc.

W tym momencie osoby, które chcą kształcić się na najlepszych uczelniach świata, muszą to robić za własne pieniądze.

Tymczasem koszty takich studiów są duże i – według szacunków resortu nauki – średnio przekraczają 200 tys. zł rocznie, wliczając w to koszty utrzymania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl