fot. https://twitter.com/SMWarszawa

Katowice: Ponad 5900 interwencji i blisko 3 tys. mandatów podczas akcji „Wyzwanie: parkowanie!”

Ponad 5900 razy interweniowali katowiccy strażnicy miejscy podczas trwającej od trzech miesięcy akcji „Wyzwanie: parkowanie!”, której celem jest dyscyplinowanie kierowców pozostawiających pojazdy w nieprzeznaczonych do tego miejscach.

W blisko trzech tysiącach przypadków parkowanie w niewłaściwym miejscu zakończyło się mandatem. Od początku akcji straż otrzymała około 1400 zgłoszeń – podał dziś Urząd Miasta.

Jak ocenił prezydent Katowic, Marcin Krupa, po trzech miesiącach akcji widać pewną poprawę, wciąż jednak wielu kierowców parkuje w sposób nieprawidłowy lub nielegalny.

Dopóki ta sytuacja się nie zmieni, będziemy kontynuowali akcję. Bardzo dziękuję mieszkańcom za stałe zaangażowanie i oznaczanie mistrzów parkowania na mapie. Wierzę, że dzięki naszym działaniom i wsparciu katowiczan uporamy się z tematem niepokornych kierowców – dodał Marcin Krupa.

Od początku akcji katowicka Straż Miejska przeprowadziła w sumie 5912 interwencji związanych z akcją „Wyzwanie: parkowanie!”. 5087 nich dotyczyło nieprawidłowego parkowania z czego w 1535 przypadkach nałożono mandaty, udzielono 1126 pouczeń, do sądu skierowano 17 spraw, pozostałe są w toku. 834 interwencje dotyczyły rozjeżdżania zieleńców (nałożono 1385 mandatów, 116 osób pouczono, dwie sprawy skierowano do sądu, pozostałe sprawy są w toku). 449 razy zakładano blokady na koła, kilka aut blokujących ruch drogowy lub wyjazdy z posesji zostało odholowanych.

Kierowcy ukarani za nieprawidłowości w ruchu drogowym zapłacili mandaty na łączną kwotę prawie 175 tys. zł, a za rozjeżdżone zieleńce – ponad 21 tys. zł. Strażnicy najczęściej interweniują w Śródmieściu oraz na Koszutce.

Akcję, która ma ograniczyć przypadki nieprawidłowego parkowania, samorząd Katowic rozpoczął w kwietniu. Podczas pierwszego etapu, realizowanego w Śródmieściu i Koszutce, kierowcy dostawali jedynie ulotki informacyjne. Od 10 maja akcja „Wyzwanie: parkowanie!” prowadzona jest na terenie całych Katowic i kierowcy muszą liczyć się z karami finansowymi.

Mieszkańcy mogą zgłaszać przypadki nieprawidłowego parkowania na specjalnej mapie dostępnej na stronie www.wyzwanieparkowanie.katowice.eu.

Od uruchomienia mapy na początku maja katowiczanie oznaczyli 1384 nieprawidłowo zaparkowane pojazdy. Liczba zgłoszeń w dzielnicach pokrywa się z liczbą interwencji Straży Miejskiej, najwięcej dotyczy Śródmieścia i Koszutki – podali urzędnicy.

Przed kilkoma miesiącami w Katowicach ruszyła także akcja „Zielone? Nie parkuję!”, umożliwiająca katowiczanom zgłaszanie zieleńców, które są notorycznie rozjeżdżane przez samochody i zostaną zrewitalizowane. Łącznie do odnowienia wskazano pięć takich miejsc.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl