fot. PAP/Tytus Żmijewski

Zmniejsza się liczba oddziałów straży miejskiej

Brak obsługi fotoradarów przesądził o losie części straży miejskich. W 2016 r. zamknięto aż 43 z nich – informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Raport MSWiA podsumowujący działalność formacji, której celem jest troska o porządek publiczny w miastach i gminach, nie pozostawia wątpliwości: liczba oddziałów wyraźnie się zmniejsza, strażnicy podejmują mniej interwencji, ale – co pocieszające – zdecydowanie rzadziej dają kary finansowe.

W całym ubiegłym roku nałożyli 568 tys. mandatów, czyli o ponad połowę mniej niż w poprzednim – wskazuje raport resortu, którego ustalenia poznała „Rzeczpospolita”. Jaki obraz straży się z niego wyłania?

W zeszłym roku w kraju działało łącznie 530 oddziałów straży miejskich i gminnych, co oznacza, że było ich o 43 mniej niż rok wcześniej. Zatrudnienie stopniało o 640 osób. Spadkowy trend jest znaczący – w poprzednich latach zamykano od kilku do maksymalnie 11 oddziałów formacji rocznie. Na tym tle miniony rok okazał się rekordowy.

Najwięcej oddziałów – jak podaje raport – zamknięto w Wielkopolsce (łącznie siedem) oraz na Pomorzu i Mazowszu (po sześć w każdym z województw). Powodami są wysokie koszty utrzymania straży, niska efektywność – te argumenty wskazywano najczęściej.

Jednak – jak zauważa gazeta – gwałtowna rezygnacja z utrzymywania straży zaczęła się po tym, kiedy od stycznia 2016 r. odebrano im możliwość korzystania z „maszynek do robienia pieniędzy”, jak nazywano fotoradary.

PAP/RIRM

drukuj