fot. PAP/Rafał Guz

NIK: Działania na rzecz służb mundurowych, jakie realizuje MSWiA, nie gwarantują ich stałego unowocześniania

Działania na rzecz służb mundurowych, jakie realizuje MSWiA, nie gwarantują ich stałego unowocześniania – wynika z raportu NIK. Izba wzięła pod lupę program modernizacji policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020.

Kontrolerzy zauważyli, że niektóre projekty pozwoliły uzupełnić braki w sprzęcie i wesprzeć podwyżki płac. Nie udało się jednak zahamować odejść pracowników.

Przez 1,5 roku stan zatrudnienia we wszystkich formacjach zmniejszył się łącznie o ponad 3 tys. funkcjonariuszy. Najwięcej osób odeszło z policji – wskazał prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Nie udaje się skutecznie zapobiec odchodzeniu funkcjonariuszy ze służby. Efektu nie przyniosły nawet podwyżki wynagrodzeń. Były one wcześniej zaplanowane i uzgodnione, jednak znacznie większy wzrost wynagrodzeń w gospodarce sprawił, że przestały być atrakcyjne. W efekcie od 31 grudnia 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. stan zatrudnienia we wszystkich formacjach zmniejszył się łącznie o ponad 3 tys. funkcjonariuszy. Najwięcej mundurowych odeszło z policji – ponad 2,5 tys. osób, w tym wielu przed upływem pięciu lat służby – poinformował prezes Izby.

Po przeprowadzonej kontroli, NIK skierowała swoje wnioski do Prezesa Rady Ministrów i MSWiA. Izba wnosi m.in. o rozważanie zmian finansowania służb mundurowych.

RIRM

drukuj