Prokuratura chce postawić zarzuty prezesowi NIK-u

Prokuratura Krajowa skierowała do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Poinformowała rzecznik PK Ewa Bialik.

Śledczy chcą Kwiatkowskiemu przedstawić cztery zarzuty. Związane są one z organizacją i wpływem na przebieg konkursów na dyrektorów delegatur NIK oraz wicedyrektora departamentu środowiska w centrali NIK.

Zdaniem prokuratury prezes NIK miał manipulować przebiegiem konkursów na te stanowiska. Według prokuratury czyny zarzucane prezesowi NIK spowodowały rzeczywistą szkodę w interesie publicznym i prywatnym.

Dlatego uchylenie immunitetu Kwiatkowskiemu jest uzasadnione.

– Prokuratura chce przedstawić Krzysztofowi Kwiatkowskiemu zarzuty nadużycia władzy w związku z postępowaniami konkursowymi. Chodzi o postępowanie na stanowisko dyrektora delegatury NIK w Łodzi, wicedyrektora delegatury NIK w Rzeszowie i wicedyrektora departamentu środowiska NIK, a także podżeganie do nadużycia władzy w związku z postępowaniem konkursowym na stanowisko dyrektora delegatury NIK w Rzeszowie. Prokuratura będzie czekała na rozstrzygnięcie Sejmu i ewentualne wyrażenie zgody na pociągnięcie Krzysztofa Kwiatkowskiego do odpowiedzialności karnej. W przypadku wyrażenia takiej zgody będą podejmowane dalsze kroki procesowe w tej sprawie – wyjaśnił prokurator Arkadiusz Jaraszek z PK.

To już druga próba uchylenia immunitetu Kwiatkowskiemu. W sprawie pierwszego wniosku Sejm poprzedniej kadencji nie zajął stanowiska.

Przypomnijmy, w ostatnim 25-leciu nie było jeszcze przypadku odwołania prezesa NIK przed upływem jego 6-letniej kadencji, ani też wniosku o uchylenie immunitetu.

RIRM

        

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl