fot. sxc.hu

Dziś mija termin na składanie przez gminy wniosków w ramach programu „Opieka 75 plus”

Resort rodziny pracy i polityki społecznej uruchomił w tym roku dodatkowy nabór w ramach programu „Opieka 75 plus”. Ponadto z programu mogą skorzystać także większe jednostki samorządu terytorialnego – liczące do 40 tys. mieszkańców.

„Opieka 75 plus” ma m.in. zwiększyć dostępność dla seniorów usług opiekuńczych w małych gminach. Na wsparcie mogą liczyć tylko te samorządy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, spodziewa się, że środki przeznaczone na ten cel zostaną wykorzystane w 100 proc. Każdego roku jest obserwowany wzrost liczby osób korzystających z usług opiekuńczych

– To są wyższe środki niż w ubiegłym roku, stąd też będzie możliwość, żeby więcej samorządów z tego skorzystało. Wsparcie dla osób starszych to podstawowa kwestia – umożliwienie osobom starszym z korzystania z równych form opieki, z Klubów i Domów Seniora. Program jest tworzony po to, żeby wyprowadzić ich z domu, by mieli możliwość skorzystania ze wsparcia. Jest to też chwila wytchnienia dla tych, którzy się nimi opiekują – powiedział Stanisław Szwed.

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej około 430 gmin w Polsce w ogóle nie świadczą usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych.

RIRM

drukuj