fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Trwa ogólnopolskie badanie seniorów – PolSenior 2

Na terenie całego kraju trwa badanie starszych osób – PolSenior 2. Celem akcji jest ocena kondycji seniorów. Badanie jest skierowane do osób powyżej 60. roku życia na terenie całej Polski. Łącznie przebadanych ma być 6 tys. starszych osób. To reprezentatywna grupa do przeprowadzania analiz statystycznych. 

Wyniki badań będą wykorzystane do oceny projektów, tj.. Senior plus oraz Leki 75 plus – realizowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Sprawdzimy również sytuację społeczną i ekonomiczną osób starszych – poinformowała, dr n. med. Hanna Kujawska-Danecka, adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Chcemy zobaczyć, z czym się zmagają seniorzy, jeżeli chodzi o sytuację rodzinną, czy mają wsparcie, czy tego wsparcia potrzebują, na ile mogą korzystać i mają dostęp do świadczeń systemu opieki zdrowotnej. To jest ocena wspólna. Sprawdzamy warunki, w jakich oni żyją. Zatem drugim obszarem jest sytuacja socjalno-społeczna – wskazała dr n. med. Hanna Kujawska-Danecka.

Wybrani seniorzy otrzymują specjalny list z zaproszeniem do udziału w badaniu. Po wyrażeniu zgody przyjdzie do nich pielęgniarka, która na miejscu wykona szereg badań i testów geriatrycznych. Pomoże też pacjentowi wypełnić specjalną ankietę.

Program jest inicjatywą resortu zdrowia, a za jego realizację odpowiada Gdański Uniwersytet Medyczny.

RIRM

drukuj