Pentagon: irackie siły przed czasem realizują plan przy przejmowaniu Mosulu

Amerykańskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek, że irackie siły osiągają cele i przed czasem realizują plan w pierwszym dniu ofensywy mającej na celu przejęcie Mosulu na północy Iraku z rąk tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

Pentagon podkreślił w komunikacie, że amerykański personel stoi za liniami frontu w bitwie o odbicie Mosulu i pełni w niej rolę doradczą.

„Amerykanie znowu odgrywają doradczą rolę dla tych irackich sił. Większości sił amerykańskich w Iraku nie ma nigdzie blisko linii frontu” – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Pentagonu Peter Cook. Dodał, że wielu amerykańskich żołnierzy bierze udział w misjach doradczych oraz wsparcia logistycznego.

„Obecna rola sił USA nie jest inna niż do tej pory” – zapewnił Peter Cook.

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił początek długo oczekiwanej ofensywy na Mosul, mającej na celu przejęcie ostatniego wielkiego bastionu ISIS w Iraku. Położone w północnym Iraku miasto pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku, kiedy to ogłosili oni utworzenie kalifatu pod nazwą tzw. Państwo Islamskie na zdobytych terytoriach irackich i syryjskich.

Działania irackich sił rządowych, które idą na Mosul od południa i są wspierane z powietrza przez międzynarodową koalicję antydżihadystyczną pod wodzą USA, są koordynowane z działaniami oddziałów kurdyjskich. Kurdyjscy Peszmergowie posuwają się naprzód w kierunku wsi kontrolowanych przez dżihadystów na wschód od Mosulu.

Nowy dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii generał Stephen Townsend ocenił, że ofensywa może potrwać „tygodnie, a możliwe że jeszcze dłużej”. Eksperci przewidują, że główna bitwa o Mosul rozpocznie się dopiero w listopadzie lub w grudniu.

W skład dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, która zwalcza dżihadystów w Iraku i Syrii, wchodzi obecnie ok. 60 państw. Koalicja przeprowadza głównie naloty, szkoli lokalne siły, a także zapewnia im broń i sprzęt. W Iraku rozmieszczono też tysiące ludzi, głównie odpowiedzialnych za szkolenie. Według Townsenda koalicja wyszkoliła i wyposażyła 54 tys. członków irackich sił zbrojnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl