K. Szczerski w USA: prezydent A. Duda w RB ONZ będzie mówił m.in. o reparacjach wojennych i katastrofie smoleńskiej

Reparacje wojenne oraz dochodzenie przyczyn katastrof lotniczych, w tym katastrofy smoleńskiej, znajdą się wśród kwestii, które poruszy prezydent Andrzej Duda podczas swego wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda rozpoczął w środę pięciodniową wizytę w USA, podczas której m.in. poprowadzi w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Debata rozpocznie się dzisiaj przed południem miejscowego czasu, w jej trakcie przewidziane jest wystąpienie prezydenta. 1 maja Polska objęła miesięczne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, w której nasz kraj zasiada jako niestały członek od stycznia b.r.

Szef gabinetu prezydenta powiedział, że wystąpienie prezydenta będzie skoncentrowane wokół prawa międzynarodowego „jako narzędzia pokoju i cywilizowanych relacji między państwami”.

„Prezydent odniesie się do głównych dzisiaj wyzwań dla polityki międzynarodowej, czyli konfliktu w Syrii, kwestii Półwyspu Koreańskiego, a także do bieżącej sytuacji w Strefie Gazy, w relacjach między Izraelem a Palestyną” – podkreślił Krzysztof Szczerski polskim dziennikarzom w środę późnym wieczorem miejscowego czasu.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent będzie też mówił o problemach naszego regionu, czyli „kwestii wojny na Ukrainie, o zamrożonych konfliktach w Gruzji, Mołdawii, górnym Karabachu”.

„Prezydent będzie też wskazywał na dobre przykłady pozytywnych mediacji, jak na przykład spraw Afryki Zachodniej. To będzie szeroka panorama polityki światowej” – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Prezydencki minister zapowiedział, że Andrzej Duda „mówiąc o poszukiwaniu sprawiedliwości poprzez prawo międzynarodowe odniesie się do dwóch kwestii istotnych z polskiego punktu widzenia: sprawy reparacji wojennych a także kwestii dochodzenia przyczyn katastrof lotniczych, w tym katastrofy smoleńskiej”.

„Prezydent będzie mówił o katastrofie smoleńskiej i sprawie zadośćuczynienia stratom wojennym jako o dwóch przykładach, co to znaczy poszukiwanie sprawiedliwości poprzez prawo międzynarodowe, które powinno być umożliwione każdemu państwu” – powiedział.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. 1 maja rozpoczęło się miesięczne rotacyjne przewodnictwo Polski w RB ONZ. Po raz drugi Polska obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

PAP/RIRM

drukuj