Min. Błaszczak: Stałe bazy amerykańskie w Polsce – ważne dla bezpieczeństwa kraju

Ubiegamy się o stałe bazy armii USA w Polsce, to ważne dla bezpieczeństwa Polski i Polaków oraz bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział w środę szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak pytany środę w radiowej Jedynce czy w Polsce będą stałe bazy armii Stanów Zjednoczonych, odparł że „ubiegamy się o to”.

„Jest to ważne dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa Polski i Polaków i dla bezpieczeństwa międzynarodowego” – podkreślił.

„Jeżeli patrzymy na potencjał armii poszczególnych państw, to potencjał armii Stanów Zjednoczonych jest realny, a potencjał armii innych państw europejskich wchodzących w skład NATO jest różny. A nam zależy na bezpieczeństwie Polski, to jest nasz priorytet. Robimy wszystko, żeby bezpieczeństwo Polski było realne” – podkreślił minister Błaszczak.

Szef MON zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo jest ważne „chociażby dla rozwoju gospodarczego” Polski.

„Jeżeli nie będzie poczucia bezpieczeństwa, nie będzie rozwoju” – przekonywał.

Szef MON był też pytany, czy referendum dotyczące konstytucji jest potrzebne oraz czy członkostwo Polski w NATO i w Unii Europejskiej powinno być zapisane w konstytucji.

We wtorek w trakcie posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogą się znaleźć w referendum. Wśród nich znalazły się pytania m.in. o: uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 Plus, oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE i NATO.

Szef MON zaznaczył, że „o referendum będziemy się wypowiadać, kiedy pan prezydent skieruje wniosek do marszałka Senatu”.

„Jesteśmy przed dyskusją, nie rozmawialiśmy z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości na ten temat, umówiliśmy się w ten sposób, że (będziemy rozmawiali – PAP) kiedy pan prezydent przedstawi wniosek, bo wtedy będą ostateczne pytania, (…) a dziś jest tylko >>materiał do dyskusji<<„ – stwierdził.

Dopytywany, czy wyobraża sobie taką sytuację, gdy większość w Senacie opowie się przeciwko organizowaniu referendum dot. konstytucji, Mariusz Błaszczak powiedział: „Na razie jesteśmy na etapie wstępnym”.

„Pan prezydent zgłosił do dyskusji katalog pytań. Kiedy wpłynie wniosek do marszałka Senatu, wtedy Prawo i Sprawiedliwość przedstawi swoje stanowisko” – zapowiedział.

PAP/RIRM

drukuj