PKN Orlen przeznaczy 8 mld zł na petrochemię

PKN Orlen zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczyć ponad 8 mld zł na inwestycje w rozwój segmentu petrochemicznego. Zdaniem koncernu wzmocni to zarówno spółkę, jak i krajową gospodarkę. Władze PKN Orlen spodziewają się też. że efektem inwestycji będzie zwiększenie obrotu w petrochemii o ok. 30 proc.

W ciągu pięciu lat w zakładzie głównym w Płocku zrealizowana zostanie rozbudowa kompleksu olefin i budowa nowej instalacji fenolu, a także budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego. Z kolei we włocławskim Anwilu z grupy płockiego koncernu powstanie kompleks produkcyjny pochodnych aromatów.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wskazywał na konferencji prasowej powody decyzji inwestycyjnych.

– Pora (…) w końcu inwestycje realizować w Polsce. Zapisujemy się w program odpowiedzialnego rozwoju pana premiera Mateusza Morawieckiego, jeżeli chodzi o rozwój inwestycji w Polsce. Po drugie, chcielibyśmy wykorzystać ten rynek, który mamy (…), bo importujemy tych wyrobów za około 2 mld zł rocznie, i z importera staniemy się po 5 latach eksporterem. Mamy możliwości eksportować tych wyrobów za ok. 1mld zł. W związku z tym ten bilans wyniesie ok. 3 mld zł – mówił szef PKN ORLEN.

Daniel Obajtek podkreślił, że planowane przez PKN Orlen inwestycje w obszarze petrochemicznym wpisują się w szersze kierunki rozwoju tego koncernu, w tym w plan przejęcia kontroli nad gdańskim Lotosem.

RIRM

drukuj