Głosowanie nad sprawozdaniem KRRiT

Na rozpoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniu senatorowie zagłosują nad sprawozdaniem KRRiT z działalności w ubiegłym roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji.

Wczoraj senacka komisja głosami PO i PSL opowiedziała się za przyjęciem dokumentu. Odrzucony został wniosek przewodniczącego Komisji Kultury senatora Grzegorza Czeleja.

Podczas dyskusji senatorowie i posłowie poruszali głównie kwestie związane z procedurą Krajowej Rady dotyczącą przyznawania miejsc na multipleksie cyfrowym. Parlamentarzyści krytykowali zbyt korzystne warunki przyznane przez radę spółce ATM Grupa SA, która opłatę koncesyjną ma rozłożoną na 108 miesięcznych rat.

„W kraju katolickim, jakim jest Polska, mamy prawo żądać, aby miejsce na multipleksie w tym drugim rozdaniu miał nadawca, który faktycznie ma ogromne poparcie rzeszy Polaków” – mówił senator Stanisław Kogut.

– Nie zapominajmy o tym, że katolicy też mają prawo do własnych mediów. Do służby trzeba mieć szacunek, bo panowie w Krajowej Radzie pełnicie służbę. Obojętnie czy jesteście z nadania pana prezydenta, pana premiera, z byłego PZPR, SLD, to mnie to nie interesuje. Ale pamiętajcie, że za tą służbę ciężko kiedyś przed Panem Bogiem odpowiecie – powiedział senator Stanisław Kogut.

Senator Grzegorz Czelej – przewodniczący sejmowej komisji podkreśla, że za odrzuceniem  sprawozdania rady świadczy wiele nieprawidłowości. Zaczynając od błędnych informacji na temat podpisów w obronie katolickiej stacji poprzez niejasne kryteria przyznawania koncesji w drugim konkursie kończąc na fatalnym stanie finansowym TVP wymienia polityk. Dodaje, że najprawdopodobniej w senacie zadecyduje arytmetyka.

– Niestety obawiam się, że senatorowie Platformy mają zdecydowaną przewagę w senacie, więc nie spodziewam się zwłaszcza po wczorajszym głosowaniu, aby wynik był inny. Senatorowie Platformy mają decyzję polityczną o przyjęciu sprawozdania i zapewne będą tak głosować – zwraca uwagę senator Grzegorz Czelej.

W najbliższą sobotę w przed dzień manifestacji w Warszawie, Polonia w Toronto przejdzie w marszu solidarności w obronie TV Trwam, której KRRiT odmówiła miejsca na cyfrowym multipleksie. Z uczestnikami manifestacji w Warszawie będą się solidaryzować nasi rodacy mieszkający w Paryżu.

RIRM

drukuj