Ile za podwójny MUX?

Czy tonąca w stratach TVP płaci podwójnie za nikomu niepotrzebną emisję programów z dwóch multipleksów – pierwszego i trzeciego? Jakie są to koszty? Interpelacja w tej sprawie trafiła do ministra skarbu.

Dlaczego TVP SA, mimo fatalnej kondycji finansowej, emituje program na dwóch multipleksach – pierwszym i trzecim, oraz jakie koszty ponosi z tego tytułu? – interpelację w tej sprawie do ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego skierował poseł Maciej Małecki z PiS.

Jak dotąd wiadomo tyle, że TVP nie wnosi opłaty koncesyjnej za emisję z MUX-1. Tak przynajmniej wynika z informacji, którą otrzymaliśmy z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – To dlatego, że TVP jest obecna na MUX-1 bezpośrednio z mocy ustawy o cyfryzacji – tłumaczy KRRiT.

W interpelacji chodzi jednak o pozostałe koszty, tj. o opłatę na rzecz operatora multipleksu, firmy Emitel, oraz opłatę za częstotliwości pobieraną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Czyżby będąca na skraju utraty płynności TVP wnosiła opłaty podwójnie, za każdy multipleks z osobna?

Małecki przypomina w piśmie, że TVP zamknęła rok 2011 stratą w wysokości 88 mln zł, a w ubiegłym roku wygenerowała 218,8 mln zł strat. Obecnie poszukuje w przetargu oferenta, który udzieli jej kredytu obrotowego na 70 mln złotych. Wobec trudnej sytuacji finansowej TVP zmuszona jest do podejmowania radykalnych działań oszczędnościowo-restrukturyzacyjnych, w tym redukcji zatrudnienia i rezygnacji z produkcji audycji i programów misyjnych.

– W ustawie o cyfryzacji zapisano, że TVP ma opuścić multipleks pierwszy z chwilą, gdy multipleks trzeci uzyska 95 proc. pokrycia Polski, ale nie później niż 28 kwietnia 2014 r. – przypomina Małecki.

– Obecnie MUX-3 osiągnął już 99,5 proc. pokrycia, a TVP nie zaprzestaje „podwójnego” nadawania swoich programów, pomimo ponoszenia kosztów i fatalnego stanu własnych finansów – informuje poseł ministra skarbu, prosząc o sprawdzenie, czy „podwójne” nadawanie programów przez TVP nie nosi znamion niegospodarności w publicznym medium. Małecki chce także podania konkretnej daty, kiedy TVP opuści multipleks pierwszy.

Minister skarbu, na mocy ustawy, sprawuje nadzór właścicielski nad telewizją publiczną. Członkowie Rady Ministrów mają obowiązek udzielania odpowiedzi na interpelacje poselskie.

Małgorzata Goss

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl