fot. PAP

PO blokuje projekt PiS

Marszałek sejmu Ewa Kopacz zablokowała projekt PiS-u dotyczący nowelizacji ustawy medialnej w zakresie opłat koncesyjnych.

Jeśli Sejm nie uchwali ustawy na tym posiedzeniu, budżet państwa straci miliony złotych należne za koncesje – alarmują posłowie PiS. 3 sierpnia wygasa bowiem podstawa prawna na podstawie której KRRiT nakładała na spółki, które uzyskały zgodę na nadawanie opłaty koncesyjne.

W 2011 roku Krajowa Rada rozłożyła na raty kwotę ponad 63 mln zł za opłaty koncesyjne. Z czego ponad 32 mln zł dotyczy podmiotów ubiegających się o koncesję na pierwszym multipleksie cyfrowym: firmie Stavka, Lemon Records i Eska TV.

W obecnej sytuacji finansowej państwa, rozkładanie opłat koncesyjnych na raty jest działaniem na szkodę Skarbu Państwa – powiedział poseł i ekonomista Zbigniew Kuźmik. Nieprawidłowości w tym zakresie doszukała się także NIK – przypomina poseł PiS i jednocześnie dodaje, że po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego firmy, którym rozłożono koncesje na raty mogą uznać, że  nie muszą ich płacić bo nie ma do tego podstawy prawnej.

Audio MP3
Pobierz

Na podstawie sprawozdania z działalności KRRiT oraz kontroli NIK wynika, że w kwestii przyznawania koncesji na nadawanie cyfrowe – naziemne, przewodniczący KRRiT Jan Dworak i członkowie Krajowej Rady publicznie kłamali – powiedziała poseł Elżbieta Kruk była przewodnicząca KRRiT.

Audio MP3
Pobierz
drukuj