Wniosek o kontrolę nad procesem zagospodarowania MUX-8

Poseł Andrzej Jaworski wnioskuje do ABW o przeprowadzenie kontroli nad procesem zagospodarowania MUX-8.

W piśmie do szefa ABW płk. Dariusza Łuczaka wyraża obawę, że postępowanie UKE w tej sprawie może wygrać ten, kto najwięcej zapłaci bez względu na interes państwa. Wskazuje też, że taki podmiot – zamiast KRRiT – sam decydowałby o doborze programów.

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął postępowanie ws. zagospodarowania MUX-8 na skutek wniosku spółki Emitel, operatora naziemnej infrastruktury radiowej i telewizyjnej. Urząd powołuje się na prawo telekomunikacyjne, które pozwala mu przekazać częstotliwości w drodze rezerwacji z ominięciem konkursu koncesyjnego KRRiT.

Oznacza to, że właściciel MUX-8 będzie decydował o tym, jakie programy będą tam nadawane, a KRRiT nie będzie miała na to żadnego wpływu –  zwraca uwagę poseł Andrzej Jaworski.

– Może zdarzyć się taka sytuacja, że ten multipleks może wygrać jakaś firma, która ma kapitał rosyjski albo jest zarejestrowana w jakichś rajach podatkowych nie do zidentyfikowania. W związku z tym nie będziemy mieli kontroli nad tym, co w Polsce na multipleksie 8 będzie nadawane. Dzisiaj cały ten proces bez kontroli ABW może spowodować, że ład medialny w Polsce na wiele lat zostanie zachwiany, dlatego nie możemy się na to zgodzić – mówił poseł Andrzej Jaworski.

Biorąc pod uwagę, jak wielkie emocje wywołuje wybór programów ogólnie dostępnych na multipleksach np. kilka milionów podpisów i kilkaset marszów ws. TV Trwam, i jak wielką wartość stanowi uzyskanie stosownej koncesji, wniosek o przeprowadzenie kontroli jest jak najbardziej zasadny – czytamy w piśmie posła PiSu do szefa ABW.

czytaj więcej

RIRM

drukuj