KRRiT ukarała TVP za obrazę uczuć religijnych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę finansową na Telewizję Polską w wysokości 5 tys. zł za przekroczenie granicy swobody wypowiedzi. Kara dotyczy występu kabaretu Limo, który w swoim skeczu miał urazić uczucia religijne widzów. 

Skecz Kabaretu Limo znalazł się w wyemitowanym 8 marca br. o godz. 23.05 w TVP2 programie „Tylko dla dorosłych”. Jeden z członków kabaretu Abelard Giza żartował m.in. z papieża oraz osób starszych i wierzących. Po emisji programu do KKRiT wpłynęło 12 skarg – jedna od posłów, przedstawicieli parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski, pozostałe od osób prywatnych. W komunikacie dyrekcji TVP2 z 11 marca przeproszono wszystkich widzów, którzy poczuli się urażeni programem.

W przesłanym w środę komunikacie KRRiT poinformowała, że na TVP nałożono karę w wysokości 5 tys. zł za naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji.

-Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji +audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości+. Natomiast art. 18 ust. 1 przewiduje, że audycje lub inne przekazy nie mogą +propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym – napisano w komunikacie.

KRRiT nie zgodziła się ze stanowiskiem TVP SA, która tłumaczyła, że audycja miała charakter satyryczny, była opatrzona kwalifikacją wiekową „od lat 16″” i była skierowana do widzów dorosłych, świadomych satyryczno-kabaretowej konwencji programu.

Zgodnie zarówno z linią orzecznictwa, jak i literaturą przedmiotu satyra nie może naruszać godności ludzkiej, a satyryczna forma wypowiedzi nie zawsze jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla takich naruszeń, niezależnie wobec kogo i o jakiej porze zostały dokonane. Trzeba mieć to na uwadze, oceniając kwestię tak delikatną, jaką są uczucia religijne – uzasadniła decyzję KRRiT. 

TVP przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie najwcześniej w piątek – poinformował rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki.

Dyrekcja TVP2 w wydanym w marcu oświadczeniu tłumaczyła, że formuła programu „Tylko dla dorosłych” „oparta została na gatunku stand-up, bardzo popularnym m.in. w Stanach Zjednoczonych”.

-Jego istotą jest autorski i najczęściej improwizowany charakter występu stand-upera zaproszonego do programu. Formuła ta zakłada także dużą swobodę wypowiedzi artysty kabaretowego, utrzymanej często w tonie ostrej, bezkompromisowej satyry z wykorzystaniem środków takich jak przerysowanie, przejaskrawienie czy świadomie wywołana kontrowersja – napisano  w oświadczeniu. 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl