Fundacja Lux Veritatis chce kontroli oferty banku BGŻ ws. spółki Stavka

Fundacja Lux Veritatis chce, by Komisja Nadzoru Finansowego sprawdziła ofertę banku BGŻ, jaką spółka Stavka dołączyła do wniosku o rozszerzenie koncesji na MUX-1. W dokumencie BGŻ udzielił spółce gwarancji bankowych.

W piśmie skierowanym do KNFu Fundacja Lux Veritatis prosi o wyjaśnienia dwóch kwestii: zgodności oferty z obowiązującymi przepisami oraz poszanowania ustawy o prawie bankowym przy wystawianiu przez BGŻ dokumentu.

Fundacja ma w tym zakresie wątpliwości, które potwierdził również sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Andrzej Wieczorek.

„Oferta nie spełnia wymogów. Po pierwsze nie została podpisana przez pracownika banku, przynajmniej nie wynika to z tej oferty mimo, że była  skierowana do konkretnego podmiotu – powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis

Lidia Kochanowicz powiedziała przy tym, że konieczność weryfikacji oferty BGŻ wiąże się również z tym, że banki nie mają własnych, lecz dysponują pieniędzmi obywateli.

„Przez banki prowadzą rachunki z działalności gospodarczej, bądź też prywatne. Dlatego banki, powinny z dużą ostrożnością i z wielkim poczuciem odpowiedzialności rozporządzać tymi środkami” – powiedziała Lidia Kochanowicz.

Przypomnijmy, że spółka Stavka to jeden z wnioskodawców, który uzyskał miejsce na multipleksie. Szybko jednak okazało się, że nie ma wystarczających środków finansowych na uiszczenie opłaty koncesyjnej. Kwotę 10,8 mln zł KRRiT rozłożyła Stavce na 114 rat.

Koncesji nie otrzymała natomiast Fundacja Lux Veritatis, która była w stanie taką opłatę uiścić jednorazowo. Dlatego też cały czas trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam. Do tej pory w siedzibie RM podliczono 2 mln 335 tys. 135 kopii podpisów. Oryginały wysyłane są do KRRiT.

Wypowiedź Lidii Kochanowicz:

W dniu dzisiejszym Fundacja złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego, pismo z prośbą o sprawdzenie i udzielenie nam informacji, czy oferta współpracy w zakresie udzielenia gwarancji bankowej dla Spółki Stavka SP.ZOO, którą to ofertę podmiot złożył podczas procesu koncesyjnego o przyznanie miejsca na cyfrowym multipleksie, jest zgodna z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i czy została wystawiona przez Banka BGŻ z poszanowaniem przepisów ustawy. Dlatego o to prosimy, ponieważ według Fundacji oraz według sędziego, który zgłosił zdanie odrębne do wyroku Wojewódzkiego sądu Administracyjnego, oferta ta, nie spełnia takich wymogów. Ponieważ po pierwsze nie została podpisana przez żadnego pracownika banku, przynajmniej nie wynika to z tej oferty i mimo, że to była oferta, skierowana do konkretnego podmiotu. Słyszymy ostatnio bardzo wiele o różnych sytuacjach w bankach, o tym, że są pewne nadużycia, czy, że banki nie bardzo przestrzegają przepisów w tym zakresie, wiemy, że banki nie dysponują własnymi pieniędzmi a tak naprawdę dysponują pieniędzmi osób, które im zaufały, które powierzyły im swoje oszczędności. Prowadzą przez banki swoje rachunki, z działalności gospodarczej, bądź też prywatne, dlatego też banki, powinny z dużą ostrożnością i z wielkim poczuciem odpowiedzialności rozporządzać tymi środkami. Ponieważ są wątpliwości do tego, że ta oferta nie spełnia wymogów określonych w ustawie o prawie bankowym stąd też takie pismo do Komisji Nadzoru Finansowego, Fundacja skierowała wniosek o sprawdzenie tego stanu i udzielenie informacji w tym zakresie”.


Pobierz Pobierz

drukuj