Ks. prof. Witczyk został nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich

Ks. prof. Henryk Witczyk został nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Ksiądz Profesor, dotychczas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego stowarzyszenia; jest także przewodniczącym Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. 

Decyzja ta zapadła wczoraj wieczorem, podczas głosowania na X Walnym Zebraniu Stowarzyszenia Biblistów Polskich, które odbyło się w auli wydziału teologii UMK w Toruniu. Oprócz przewodniczącego wybrany został także cały zarząd Stowarzyszenia. Ks. prof. Henryk Witczyk nie ukrywał swojego wzruszenia tą decyzją i dziękował swojemu poprzednikowi, ks. prof. Waldemarowi Chrostowskiemu za 10-letnią posługę.

– Profesor był dla nas – tak jak to powiedziałem po wyborze – „Ojcem Biblistów Polskich”, mieliśmy w nim wielką ostoję, przewodnika; cieszyliśmy się jego mądrością i jego miłością. Jako nowy przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich pragnę jeszcze raz gorąco podziękować wszystkim biblistom polskim, którzy obdarzyli mnie wielkim zaufaniem i wyrazili to w tajnym głosowaniu. Jestem głęboko wzruszony, jestem też bardzo wdzięczny bł. Janowi Pawłowi II za wstawiennictwo, za wypraszanie łask dla Stowarzyszenia Biblistów Polskich, dla „Dzieła Biblijnego”, dla polskiej biblistyki. Posługę nowego zarządu, któremu mam łaskę przewodniczyć, zawierzyłem Matce Najświętszej – zaznaczył ks. prof. Witczyk.

Nowy przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich naszkicował też program dalszej pracy.

– Przewiduję przede wszystkim wielką konsolidację naszych ośrodków badawczych z podkreśleniem cech specyficznych każdego z nich. Mamy takie ośrodki w różnych miastach naszej ojczyzny. Przewiduję też – będziemy nad tym pracować – by nasze ośrodki biblistyki, tak jak Instytut Nauk Biblijnych na KUL nawiązywały współpracę badawczą z innymi ośrodkami biblijnymi, zwłaszcza katolickimi w Europie i poza jej granicami. Myślimy tu też o wspólnych projektach badawczych, tak jak tego wymaga od nas dzisiaj MEN. Pragnę także powiedzieć, jako nowy przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, że będziemy chcieli też jeszcze bardziej zintensyfikować naszą służbę Kościołowi i naszej ojczyźnie – zaznaczył nowy przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.   

Stowarzyszenie Biblistów Polskich skupia blisko 300 biblistów. Dziś w Toruniu zostanie otwarte 51. Sympozjum Biblistów Polskich, które potrwa do czwartku.

Program 51. Sympozjum Biblistów Polskich

***

Ks. Henryk Witczyk jest kapłanem diecezji kieleckiej. Doktorat z teologii uzyskał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, licencjat nauk biblijnych na Biblicum w Rzymie, a habilitację i tytuł naukowy profesora na KUL. Jego prace naukowe objęły zwłaszcza Psalmy, tradycję Janową i teologię biblijną Nowego Testamentu. W roku 2001 założył ogólnopolskie, czasopismo biblijno-teologiczne „Verbum Vitae”, w którym publikują najlepsi bibliści, patrologowie, i teologowie ze wszystkich ośrodków akademickich w Polsce.

Ksiądz Witczyk jest przewodniczącym ogólnopolskiego stowarzyszenia „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”, które założył w roku 2005 roku, a Konferencja Episkopatu zatwierdziła jego statut. Obejmuje ono wiernych, którzy pragną odkrywać w Piśmie świętym żywe Słowo Boga, aby być Jego świadkiem i apostołem w świecie współczesnym. Ksiądz profesor Witczyk wraz z moderatorami diecezjalnymi Dzieła Biblijnego prowadzi (w każdy piątek wieczorem) audycję w Radiu Maryja pt. „Szukając Słowa Bożego”, a w Telewizji TRWAM program „W namiocie Słowa”. Redaguje biblijną stronę internetową www.biblista.pl., na której codziennie zamieszczane są materiały do medytacji i refleksji naukowej, do lectio divina, do katechezy i do głoszenia słowa Bożego w Kościele.

Ks. prof. Witczyk interesuje się też zagadnieniami związanymi z przepowiadaniem Słowa Bożego. Od ponad 20 lat redaguje kwartalnik homiletyczny Współczesna Ambona, a ostatnio książkową serię komentarzy i pomocy homiletycznych „Biblia – liturgia – życie” oraz serię obejmującą katechezy „Biblia – katecheza – życie”; obydwie wydawane pod patronatem Dzieła Biblijnego.

Pozostali z mianowanych obecnie nowych członków Papieskiej Komisji Biblijnej pochodzą z siedmiu różnych krajów: oprócz czterech europejskich (Włochy, Hiszpania, Portugalia i Irlandia) z Nigerii, Indii i Korei.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl