Fatalny stan spółki PKP

Największy pasażerski przewoźnik z grupy, czyli PKP Intercity zakończył zeszły rok z wynikiem blisko 20 mln zł na minusie. Zwiększyła się również strata zarządzającej siecią torów spółki PKP PLK – gdyż sięgnęła ona prawie 750 mln zł. 

Eksperci jednogłośnie stwierdzają, że kondycja transportu kolejowego jest katastrofalna. Jak zaznacza Czesław Warsewicz, były prezes spółki PKP Intercity sytuacja ta jest spowodowana szczególnie niekompetencją osób zarządzających transportem kolejowym.

Jest to drugi rok tak dużych strat. W roku ubiegłym te straty wyniosły bodajże 300-400 mln zł; dołożenie 700 mln powoduje, że te straty sięgają już bez mała miliarda złotych. Na taki stan rzeczy wpływ ma bezpośrednio złe zarządzanie czy dobór niekompetentnych osób, które odpowiadają za TLK. Mamy więc sytuację taką, że spółka generuje gigantyczne straty, a po drugie nie wykorzystuje funduszy unijnych gdzie oprócz tych strat, które są już wygenerowane, istnieje zagrożenie, że do końca tego roku zostanie niewykorzystanych na inwestycje, czyli na poprawę modernizacji infrastruktury kolejowej – w moim przekonaniu – około 10 mld zł – akcentował Czesław Warsewicz.  
w moim przekonaniu około 10 miliardów złotych na inwestycje, czyli na poprawę modernizacji infrastruktury kolejowej – powiedział Czesław Warsewicz.

Niewielką poprawę odnotowały poszczególne grupy: PKP SA i PKP LHS. W tym kontekście Czesław Warsewicz dostrzega, że rzekome poprawy finansowe mogą być zwyczajnym trikiem księgowym.

Są pewne zapisy księgowe, czy przesunięcia z nimi związane. Ja bym do końca nie wierzył w takie informacje, które podała sama spółka PKP, ponieważ są różne zabiegi księgowe w ranach grupy powodujące, że wyniki, czy podmioty jednostkowe nie odzwierciedlają całych efektów grupy. I tutaj w przypadku wyników finansowych zawsze należy patrzeć na wyniki z grupy skonsolidowanej. Wyniki spółek pojedynczych, nie w ramach wyniku skonsolidowanego, są absolutnie niemiarodajne i trudno się do nich odnosić, nie znając jakby podstaw tego wyniku – dostrzega Czesław Warsewicz były prezes spółki PKP.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl