KE: 37 mln euro na modernizację polskiej kolei

Ponad 37 mln euro przeznaczy Komisja Europejska na modernizację linii kolejowej łączącej województwo opolskie z wielkopolskim. Środki te pochodzą z Funduszu Spójności.

Zmodernizowany ma zostać 60-kilometrowy odcinek między Kluczborkiem a Ostrzeszowem. Cały koszt inwestycji ma sięgnąć 65 mln. euro i zakończyć się w tym roku.

Pieniądze pochodzą jeszcze z perspektywy finansowej na lata 2007-2013, w której – w ramach polityki spójności – Polska otrzymała łącznie ponad 67 miliardów euro.

Poseł Jerzy Polaczek, były minister transportu powiedział, że na te kilkadziesiąt milionów złotych należy patrzeć w perspektywie niewykorzystania przez polski rząd blisko 8 mld zł.

– Nie zapominajmy, iż kluczową dla rozliczenia tej perspektywy budżetu 2007-2015 jest prognoza niewykorzystania prawie 7-8 mld zł. To jest informacja optymistyczna, ale w pewnym szerszym zjawisku zupełnie innych i bardziej głębszych problemów przed którymi stanie przyszły rząd, a to jest perspektywa już nieodległa – powiedział poseł Jerzy Polaczek.

W latach 2014-2020 nasz kraj może liczyć na około 80 miliardów euro.

RIRM

drukuj