Departament Stanu USA: Ławrow mija się z prawdą ws. Syrii

Departament Stanu USA ostro skrytykował wypowiedź szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa nt. użycia broni chemicznej w Syrii, co Ławrow nazwał prowokacją. Minister „mija się z prawdą”  – powiedziała rzecznik Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

Ławrow głosi tezy zgoła przeciwne niż międzynarodowa opinia publiczna i przeciwne niż wymowa faktów – powiedziała Psaki, odnosząc się do wypowiedzi rosyjskiego ministra, który ogłosił we wtorek rano, że Rosja wciąż podejrzewa, iż atak chemiczny pod Damaszkiem z 21 sierpnia był dziełem rebeliantów syryjskich.

AFP przypomina, że mocne słowa Departamentu Stanu padły zaledwie trzy dni po zawarciu amerykańsko-rosyjskiego porozumienia w sprawie likwidacji chemicznego arsenału Damaszku.

-Informacje przedstawione w raporcie (ekspertów ONZ) i liczne zawarte w nich szczegóły potwierdzają, że winę za ten atak ponosi reżim (prezydenta Baszara) el-Asada – podkreśliła Psaki.

Po porannych rozmowach z Moskwie z szefem francuskiego MSZ Laurentem Fabiusem Ławrow oświadczył, że Rosja „ma bardzo poważne podstawy, by sądzić, że była to prowokacja”. Zarzucił syryjskim rebeliantom walczącym z siłami rządowymi, że dopuścili się „wielu prowokacji”, a wszystkie z nich „w ciągu ostatnich dwóch lat miały na celu wywołanie zagranicznej interwencji”.

Psaki dodała też, że Waszyngton chce, aby w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. likwidacji broni chemicznej w Syrii „znalazły się jak najsilniejsze mechanizmy nacisku” na syryjski reżim.

Rzeczniczka odniosła się do ustaleń zawartego w sobotę w Genewie przez szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji porozumienia w sprawie eliminacji syryjskiej broni chemicznej.

Według Departamentu Stanu porozumienie z Genewy przewiduje, że jeśli Damaszek nie spełni wymogów dotyczących wdrożenia tego planu, Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna uchwalić sankcje przewidziane w rozdziale 7 Karty Narodów Zjednoczonych, dotyczącym działań ONZ w razie zagrożenia pokoju, w tym wydawania przez Radę Bezpieczeństwa rezolucji zezwalających na użycie siły.

Jednak wczoraj rano Ławrow powiedział: „Rezolucja, która powinna zatwierdzić decyzję Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), nie będzie opierać się na rozdziale 7; powiedzieliśmy o tym wyraźnie w Genewie”.

Departament Stanu USA podkreśla, że uzgodnienia z Genewy „zawierają odniesienie do rozdziału 7”.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl