Głosowanie komisji PE ws. pozwoleń na emisję CO2

Szykuje się kolejna batalia o pozwolenie na emisję CO2. Dziś komisja PE ds. środowiska będzie głosować ws. rezolucji z apelem do KE o propozycję usunięcia z rynku UE części pozwoleń na emisję CO2.

Już w lipcu Parlament Europejski poparł czasowe wstrzymanie aukcji części pozwoleń.  Komisja Europejska w zamierzeniu zmniejszenia liczby pozwoleń ma podnieść ich niską obecnie cenę i jednocześnie zachęcić do zielonych inwestycji.

Konfrontacja o pozwolenie na emisję CO2 rozgrywa się od ubiegłego roku, kiedy to KE zaproponowała zawieszenie aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2 w latach 2013-2015. O tyle samo miałaby być zwiększona liczba pozwoleń w kolejnych latach do 2020 r.

W kwietniu PE odrzucił propozycję backloadingu, jednak trafiła ona ponownie na jego forum i w lipcu uzyskała poparcie europosłów.

Polska stanowczo sprzeciwia się ingerencji na rynku CO2. Batalia w tej sprawie jeszcze pogorszy sytuację naszej gospodarki, w którą już uderza wynegocjowany przez rząd premiera Donalda Tuska pakiet klimatyczno-energetyczny – zwraca uwagę poseł PiS Jan Szyszko, b. minister środowiska.

– Należy za wszelką cenę zablokować następne kroki Komisji Europejskiej zmierzające do tego, żeby był mniejszy przydział limitów emisji. W związku z tym Polska tutaj powinna zdecydowanie stanąć na stanowisku, że nie ma mowy o dalszych zmianach wynegocjowanego pakietu klimatycznego w kierunku zaostrzenia warunków – wręcz odwrotnie, trzeba powrócić do bazy, rozpocząć negocjacje aby pakiet klimatyczno-energetyczny zgodny był z takimi podstawowymi dokumentami jak protokół z Kioto i Konwencja Klimatyczna; a więc aby w pakiecie klimatyczno-energetycznym uwzględniać polskie osiągnięcia redukcyjne, jak również dojść do tego, żeby emisja w przeliczeniu na głowę mieszkańca była jednakowa w całej Unii Europejskiej – akcentował poseł Jan Szyszko.

Wiele wskazuje na to, że KE wraz z końcem roku wystąpi z propozycją innych instrumentów naprawy unijnego rynku handlu emisjami, aniżeli całkowite wycofanie z rynku części pozwoleń na emisję CO2.

RIRM

drukuj