fot. PAP/Paweł Supernak

P. Kukiz po rozmowie z prezydentem A. Dudą: W październiku projekt ustawy ws. sędziów pokoju powinien być w Sejmie

W październiku projekt ustawy ws. powołania instytucji sędziów pokoju powinien się pojawić w Sejmie – powiedział lider Kukiz’15, Paweł Kukiz, który w tej sprawie spotkał się w czwartek wieczorem z prezydentem Andrzejem Dudą.

Głównym tematem rozmów między prezydentem a liderem Kukiz’15, które odbyło się w czwartek wieczorem, była kwestia wprowadzenia do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, nad czym pracował zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz’15 ws. sędziów pokoju.

„Zmieścimy się we wcześniej ustalony terminie, czy w październiku ta ustawa powinna się pojawić w Sejmie” – powiedział Paweł Kukiz.

Zgodnie z założeniami projektu sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Na spotkaniu był także zaproszony przez Pawła Kukiza Rafał Górski z inicjatywy „Obywatele decydują”.

„Przedstawiliśmy projekt ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej” – powiedział lider Kukiz’15.

„W naszej propozycji chodzi o digitalizację zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą” – wskazał.

„Prezydent wykazał zainteresowanie tymi propozycjami” – dodał.

Prezydentowi w rozmowach towarzyszył szef gabinetu Paweł Szrot.

PAP

drukuj