fot. twitter.com/Sejm

12 czerwca ślubowanie nowych posłów

W środę, 12 czerwca odbędzie się w Sejmie ślubowanie kilkunastu nowych posłów – poinformował dziś w rozmowie z PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

„Na dziś plan 82. posiedzenia zakłada ślubowanie poselskie, które odbędą się pierwszego dnia, czyli 12 czerwca. To ważne i uroczyste wydarzenie dla Izby, do którego marszałek i Prezydium Sejmu przykładają dużą wagę” – powiedział A. Grzegrzółka.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego kandydowało 115 posłów, z których mandaty w PE zdobyło 19, w tym jeden poseł – Dominik Tarczyński (PiS), który zasiądzie w europarlamencie dopiero wtedy, kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Do tego czasu Tarczyński nie straci funkcji posła.

Posłów wybranych do PE zastąpią w Sejmie osoby, które startowały w wyborach w 2015 r. z tej samej listy i uzyskały najwyższy kolejny wynik. Osoby te mogą jednak odmówić objęcia mandatu. Nowi posłowie będą sprawować swój mandat do wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE – 38,47 proc., Wiosna – 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska – 22, a Wiosna – 3.

PAP/RIRM

drukuj