Powstaje komisja weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji

Powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie zakłada ustawa uchwalona dziś przez Sejm. W skład komisji ma wejść powoływany przez premier przewodniczący oraz ośmiu członków. Komisja będzie mogła m.in. uchylić decyzję reprywatyzacyjną.

Za ustawą głosowało 252 posłów, przeciw było 144, a 25 posłów wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem poseł Kornelia Wróblewska z Nowoczesnej mówiła, że komisja weryfikacyjna „to organ niekonstytucyjny i nieudolnie skonstruowany. Poseł Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki stwierdził natomiast, że ustawa jest „dużym wyłomem w systemie prawnym”.

Zarzuty liberalnej opozycji odpierał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

– Wysoki Sejmie, jak ja słucham tych wszystkich zarzutów, które padają ze strony opozycji, nie mogę odnieść innego wrażenia, jak to, że prawdziwą państwa intencją jest torpedowanie wzmocnienia polskiego państwa. Polskiego państwa, które krzyczy, że nie chce być już bezbronne. Chcę powiedzieć, Wysoki Sejmie, że bardzo często w przypadku reprywatyzacji używa się takiego sformułowania, że to jest najlepszy przykład – że polskie państwo było teoretyczne. I chcę państwu powiedzieć, że to jest nieprawda. Jest dużo gorzej. W tej sprawie polskie państwo zostało upokorzone. Polskie państwo w tej sprawie jest na kolanach. I Wysoki Sejmie, naszym zadaniem jest to, aby państwo podnieść z kolan w tym zakresie – mówił Patryk Jaki.

Projekt ustawy powołujący komisję weryfikacyjną przygotowano w Ministerstwie Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl