fot. flickr.com/vaping360

GIS i MEN ostrzegają przed e-papierosami. Mogą doprowadzić do zgonu 

Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzegają przed e-papierosami. Od 2011 roku liczba uczniów, którzy próbowali elektronicznego papierosa wzrosła aż sześciokrotnie.

E-papierosy uzależniają tak samo jak tradycyjne i wpływają negatywnie na zdrowie. Co więcej, odnotowano też zgony po ich używaniu.

GIS jak i MEN apelują do rodziców oraz nauczycieli, aby uświadamiali młodzież przed skutkami, jakie niesie używanie e-papierosów.

Pogląd, iż są one zdrowsze od tradycyjnych to mit – podkreśla Grzegorz Chudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. Palenie e-papierosów może skutkować zapaleniem płuc; wpływa też na zmiany w centralnym systemie nerwowym.

– To są prace udowodnione w postaci naukowych opracowań, także nie jest to czczy wymysł i grożenie, co może być, jeżeli będziemy używać tych wyrobów. Musimy z tym zerwać i doprowadzić do sytuacji, w której nasze dzieci i nasza młodzież z rozsądkiem będą podchodzili do tematu i nie dadzą się omamiać tą wszechobecną reklamą: „jak jest cudownie, jak jest dobrze”, bo naprawdę nie jest dobrze – zaznacza Grzegorz Chudzik.

Z badań wynika, że nawet 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. spróbowało ich co najmniej raz życiu.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych odnotowano już kilka zgonów w związku z używaniem e-papierosów. Do szpitali trafiły setki osób.

Przyczyna choroby jest nieznana. Objawia się m.in. symptomami przypominającymi poparzenia chemiczne na powierzchni płuc. Sprawę badają służby.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl