Premier: Ofiary katastrofy smoleńskiej łączył jeden cel – wzmocnić prawdę o Katyniu

Osoby, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem pochodziły z różnych stron sceny politycznej, ale łączył ich wszystkich jeden cel – wzmocnić prawdę o Katyniu, która jest fundamentem wolnej Rzeczpospolitej – mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odsłonięto dwie tablice poświęcone członkom Rady Ministrów oraz pracownikom KPRM, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Na jednej z tablic widnieją nazwiska: Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygło, Zbigniewa Wassermanna, Pawła Wypycha i Jerzego Szmajdzińskiego; na drugiej – Grażyny Gęsickiej, Mariusza Handzlika, Przemysława Gosiewskiego, Izabeli Jarugi-Nowackiej i Katarzyny Doraczyńskiej.

Na obu tablicach widnieje napis: „W hołdzie członkom Rady Ministrów i pracownikom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010”.

Podczas swojego wystąpienia w trakcie uroczystości odsłonięcia tablic, premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wszystkie te osoby zginęły „w misji”, na którą udali się razem z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

„Były to osoby z różnych stron sceny politycznej – osoby duchowne, artyści, osoby zajmujące się polityką, sportem, różnymi dziedzinami życia. Łączyło ich wszystkich jeden cel – żeby wzmocnić prawdę o Katyniu, która jest fundamentem wolnej Rzeczpospolitej” – mówił premier.

„W tej misji oni oddali życie. Dzisiaj chcemy w szczególny sposób upamiętnić te osoby, które tutaj w budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pracowały, były ministrami, które w szczególny sposób przyczyniły się do budowy silnego państwa” – dodał Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu przywołał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego dot. budowy „silnego i uczciwego państwa”.

„Lech Kaczyński mówił, że będzie robił wszystko, żeby demokracja w Polsce była jak najsilniejsza, żeby państwo było silne, uczciwe, pomagało słabszym i żeby zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i draństwo. Głęboko wierzę w to, że wszystkie te osoby, które są tu upamiętnione na tych tablicach walczyły również o takie cele, o silne państwo, o to, żeby zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i draństwo” – powiedział Mateusz Morawiecki.

W uroczystości odsłonięcia tablic wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, premier Mateusz Morawiecki wraz z przedstawicielami rządu, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W poniedziałek, w przeddzień ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w Sejmie odsłonięta została tablica upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl