Z. Ziobro: Ustawy o SN i KRS to początek reformy wymiaru sprawiedliwości

Reforma Sądu Najwyższego, KRS-u, to dopiero początek zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości – zapowiada minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Teraz przed nami dyskusja nad wprowadzeniem sędziów pokoju.

Reformowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości nie jest łatwe. Zmiany próbowała zablokować totalna opozycja oraz KE. Polski rząd konsekwentnie tłumaczył naszym unijnym partnerom, na czym polegają te działania. Całe to nieporozumienie – jak podkreśla polski rząd – wynika z innego spojrzenia na stan faktyczny sądownictwa w Polsce. Reforma ma bowiem wzmocnić niezawisłość sądów.

Te argumenty spotkały się ze zrozumieniem wielu państw członkowskich oraz szefa KE Jean-Claude Junckera, o czym mówił podczas wizyty w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

– Przyznają, że w sensie faktycznym, jak najbardziej realnym tego typu zmiany, które wprowadziliśmy od początku tego roku zwiększają niezawisłość sędziów sądownictwa, obiektywizm wyroków, które potem zapadają – wskazał premier.

Porozumienie z KE jest bardzo blisko.

– Pojawiła się ogromna szansa na zażegnanie tego sporu – zapowiedział.

W dojściu do porozumienia z KE ma pomóc publikacja trzech nieopublikowanych dotąd orzeczeń TK oraz zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych oraz Sądzie Najwyższym.

– Z jednej strony zachowane zostały wszystkie najważniejsze elementy naszej reformy i możemy przystąpić do tej fazy, która najbardziej ludzi interesuje, czyli żeby procesy sądowe odpowiadały poczuciu sprawiedliwości – dodał Mateusz Morawiecki.

To, co zrobiliśmy do tej pory, to jest dopiero kawałek odbytej drogi – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

– Reforma prokuratury, kodeksów karnych, które przed nami teraz stoją, wiele zmian, które pokonujemy w drodze do celu, jakim jest poprawa wymiaru sprawiedliwości, to  mam nadzieję, że będziemy mogli realizować kolejne zadania – wskazał.

Teraz przed nami dyskusja nad wprowadzeniem sędziów pokoju – zapowiedział Zbigniew Ziobro.

– Razem z Klubem Kukiz’15 budujemy porozumienie, aby ponadpartyjnie zmienić polską konstytucję, przekonać też inne formacje polityczne, by dla dobra obywateli dać do rozwiązywania te drobne sprawy. Wówczas sądy miałyby więcej czasu, by załatwiać te ważne sprawy szybciej – powiedział minister.

Na tym jednak nie koniec.

– Chcemy zmienić ustawę o lichwie. Chcemy zmienić Kodeks karny, żeby jeszcze skuteczniej walczyć z groźną przestępczością. Mamy spore sukcesy na przestrzeni tego czasu 2,5 roku, np. kwestię przestępczości VAT-owskiej. Krok po kroku będziemy sprawiać, że wymiar sprawiedliwości będzie służył ludziom i Polakom – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

TV Trwam News/RIRM

drukuj