fot. PAP/Rafał Guz

M. Dworczyk: Według mojej wiedzy nie będzie nowelizacji budżetu

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział we wtorek, że według jego wiedzy nie będzie nowelizacji budżetu w związku z propozycjami przedstawionymi na sobotniej konwencji PiS. Jak dodał, w najbliższych dniach premier wraz z ministrami przedstawi szczegóły tych propozycji i sposób ich finansowania.

Na konwencji PiS w sobotę prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział od 1 lipca wypłatę 500 zł na pierwsze dziecko i od maja br. wypłatę „trzynastki” dla emerytów w wysokości najniższej emerytury – 1100 zł. Ponadto PiS chce znieść podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia i co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę uzyskania przychodów. Program ten ma kosztować 30-40 mld zł.

Michał Dworczyk powiedział we wtorek w Radiowej Jedynce, że te propozycje były przygotowywane przez wiele miesięcy i zostały bardzo dobrze policzone, a środki na nie zabezpieczone.

Szef KPRM przyznał, że wyzwania związane ze zobowiązaniami programowymi są bardzo duże.

„To będzie duży wysiłek dla budżetu, ale budżet jest w stanie udźwignąć te wszystkie pięć deklaracji złożonych na sobotniej konwencji” – ocenił Michał Dworczyk.

Szef KPRM, pytany czy będzie nowelizacja budżetu w związku z propozycjami PiS, odpowiedział: „Według mojej wiedzy tej nowelizacji nie będzie, ale to domena minister finansów”. Dodał, że „w ciągu najbliższych dni te propozycje i szczegóły dotyczące również źródeł i sposobów finansowania będą przedstawiane przez ministrów”.

Odnosząc się do propozycji złożonych przez PiS, Michał Dworczyk powiedział, że „mówimy często o wymiarze prospołecznym, solidarnościowym tych programów, ale tak naprawdę w większej mierze są to propozycje prorozwojowe”. Taki charakter – dodał – mają trzy spośród pięciu propozycji partii rządzącej.

„W najbliższych dniach będziemy prezentować szczegóły każdej z tych propozycji, będzie to robił pan premier wraz z ministrami odpowiedzialnymi za realizację każdego z punktów ostatniego programu zaprezentowanego przez PiS” – zapowiedział szef KPRM.

Michał Dworczyk przyznał, że z jednej strony sytuacja budżetu poprawia się, ale z drugiej strony rosną oczekiwania Polaków, bo przez szereg lat powstało wiele zaniedbań.

„Przez osiem lat rządów PO wiele grup zawodowych w ogóle nie miało żadnych podwyżek” – powiedział Michał Dworczyk.

„Polacy oczekują wzrostu wynagrodzeń, my staramy się umożliwić każdemu godne życie, ale to musi następować w określonym tempie” – powiedział szef KPRM.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl