fot. Katarzyna Cegielska

Ministerstwo Środowiska na razie nie planuje powiększenia Parku Narodowego w Puszczy Białowieskiej

Rząd nie wyklucza powiększenia Parku Narodowego w Puszczy Białowieskiej. Na razie nie ma jednak takiego planu – powiedział w Polskim Radiu minister środowiska Henryk Kowalczyk.

W tym momencie, kiedy w Puszczy nie dokonuje się praktycznie żadnych prac urządzeniowych lasu czy działalności, to można oczywiście rozważyć powiększenie tego Parku – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

Zwrócił jednak uwagę, że poszerzenie Parku wiązałoby się z utrudnieniami dla lokalnej społeczności.

– Decyzja o zaprzestaniu gospodarki leśnej jest trudną decyzją gospodarczą. Tam jest brak surowca drewna, ale też np. mocne ograniczenie jeśli chodzi o wstęp do lasu. Tamci mieszkańcy korzystali z tej Puszczy przez setki lat i te wszystkie decyzje są dla nich bardzo trudne więc każde dalsze powiększanie Parku byłoby oczywiście trudne, chociaż można by powiedzieć, że jakimś atutem byłaby turystyka, ale oprócz tego wszystkie działalności gospodarcze musiałby być ograniczone – wskazał Henryk Kowalczyk.

Od lat w Polsce trwa dyskusja na temat rozszerzenia Parku Narodowego w Puszczy. Za takim rozwiązaniem są organizacje ekologiczne, które chciałyby, aby Park objął całą Puszczę.

Sprzeciwia się temu lokalna społeczność, według której ograniczyłoby to możliwość korzystania z zasobów Puszczy.

Puszcza Białowieska po polskiej stronie zajmuje ok 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą częścią gospodarują trzy nadleśnictwa – Browsk, Hajnówka i Białowieża.

RIRM

drukuj