Ministerstwo Środowiska uspokaja ws. wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej

Ministerstwo Środowiska uspokaja, że wycinka drzewostanu w Puszczy Białowieskiej odbywa się zgodnie z aktualnym planem urządzenia lasu.

Planowane zwiększenie wycinki jest spowodowane rozprzestrzenianiem się kornika. Organizacje ekologiczne, w tym Partia Zielonych, które sprzeciwiają się planowanej wycince drzew planują na dzisiaj protest w Warszawie.

W ubiegłym miesiącu do konsultacji społecznych trafił aneks do planu urządzania lasu w nadleśnictwie Białowieża. Przewiduje on zwiększenie wycinki.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Konieczny był pytany w Sejmie przez posłów opozycji o zwiększenie eksploracji puszczy. Polityk powiedział, że występuje zagrożenie utrzymania trwałości powierzchni leśnej w nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka.

– Sytuacja dotyczy szczególnie nadleśnictwa Białowieża, gdzie doszło do dramatycznej sytuacji związanej z kornikiem drukarzem, z jego gradacją i degradacją drzewostanów. W związku z tym, zgodnie z polskim prawem, nadleśniczy złożył wniosek i w tej chwili procedowany jest wniosek o aneks do planu urządzenia lasu. Nadleśnictwo Hajnówka i Nadleśnictwo Białowieża mają aktualny plan i zgodnie z nim postępują. Dlatego wszelkie obawy są przedwczesne i w tej chwili nieuzasadnione – wyjaśnił Andrzej Konieczny.

W ubiegłym roku w puszczańskich nadleśnictwach zinwentaryzowano ok. 200 tys. świerków zasiedlonych przez korniki. Łączna masa tego drewna to 260 tys. metrów sześciennych.

Tak zwany Marsz Entów ma rozpocząć się o godz.12.00 w Łazienkach Królewskich. Zgromadzeni przejdą przez plac na Rozdrożu, Aleje Ujazdowskie do Kancelarii Premiera.  Organizatorzy marszu zbierają także podpisy pod apelem w sprawie Puszczy Białowieskiej do premier Beaty Szydło.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl