fot. Marek Borawski/KPRP

Para prezydencka w liście do pielęgniarek i położnych: Chcemy z całego serca podziękować za służbę

Chcemy z całego serca podziękować za służbę w ostatnim roku, gdy przyszło nam mierzyć się z nieznanymi wcześniej wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa – napisała para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w liście z okazji Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki.

Jak poinformowano na stronie internetowej KPRP, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Grażyna Ignaczak-Bandych, odczytała list pary prezydenckiej podczas wirtualnego spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki oraz Dnia Położnej.

Para prezydencka złożyła w nim życzenia, pogratulowała również pielęgniarkom i położnym.

„Chcemy dzisiaj z całego serca podziękować szczególnie za służbę pełnioną w ciągu ostatniego roku, kiedy przyszło się mierzyć z nieznanymi wcześniej wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa” – napisali prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Podkreślili, że „w tych nie raz dramatycznych okolicznościach doskonałe przygotowanie zawodowe, profesjonalizm i oddanie swojej pracy pielęgniarek i położnych przyczyniły się do uratowania zdrowia i życia wielu tysięcy pacjentów”.

„Wiedza, umiejętności i doświadczenie, a zarazem współczucie, empatia i zwykła ludzka dobroć, z jakimi wykonują panie swoją pracę, mają ogromne znaczenie i są powszechnie doceniane” – czytamy w liście.

Para prezydencka podkreśliła, że pielęgniarki „zawsze stoją na pierwszej linii frontu w zmaganiach z chorobami i mają najbliższy i najczęstszy kontakt z cierpiącymi bliźnimi”. Położne – jak zaznaczono w liście – towarzyszą pacjentkom w najważniejszych, przełomowych chwilach życia, wspierając je w okresie ciąży, porodu i połogu oraz opiekując się matkami i ich nowonarodzonymi dziećmi.

„Z tych też powodów, w obliczu niezwykle groźnej epidemii, należą panie do osób najbardziej narażonych na zarażenia, a – mimo to – z odwagą, determinacją i pełnym poświęceniem służą panie drugiemu człowiekowi. Pań postawa budzi nasz głęboki szacunek i w pełni zasługuje na wdzięczność milionów rodaków” – czytamy w liście.

Para prezydencka wyraziła najwyższe uznanie dla pracy pielęgniarek i położnych, życzyła im również „zdrowia i wszelkiej pomyślności w dalszym pełnieniu tej wyjątkowej misji dla dobra innych ludzi, a także w życiu osobistym i rodzinnym”.

PAP

drukuj