fot. TT/TymoteuszZych

[TYLKO U NAS] Dr T. Zych o Collegium Intermarium: To nowa platforma współpracy akademickiej pomiędzy państwami regionu Międzymorza, a więc części Europy, która znajduje się między Morzem Bałtyckim, Czarnym a Adriatyckim

Collegium Intermarium to nowa platforma współpracy akademickiej pomiędzy państwami regionu Międzymorza, a więc części Europy, która znajduje się między Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym a Adriatyckim (…). Kadra Collegium Intermarium to przedstawiciele przede wszystkim nauk prawnych ze Środkowej Europy, ale nie tylko, bo oprócz naukowców ze Słowacji, Czech, Chorwacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Ukrainy są także przedstawiciele ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii – mówił dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Działalność rozpoczyna Collegium Intermarium. Projekt akademicki powstał „jako odpowiedź na kryzys życia akademickiego”. Uczelnia promuje stały punkt odniesienia, jakimi są niezmienne idee Prawdy, Dobra i Piękna. [Czytaj więcej].

Do inicjatywy odniósł się dr Tymoteusz Zych.

– Collegium Intermarium to nowa platforma współpracy akademickiej pomiędzy państwami regionu Międzymorza, a więc części Europy, która znajduje się między Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym a Adriatyckim. To część świata, którą łączy wspólna kultura, historia, ale także to, iż przez całe lata państwa i narody tego regionu nie mogły rozwijać swoich własnych instytucji ze względu na obcą dominację. To pierwszy tego rodzaju projekt, który ma na celu zarówno kształcenie, jak i przeprowadzenie szerokich badań naukowych dotyczących węzłowych problemów współczesności. Dzisiaj, kiedy niknie etos akademicki, ograniczana jest przestrzeń wolności debaty. Na coraz większej ilości uczelni próbuje się eliminować treści chrześcijańskie nawiązujące do klasycznego dziedzictwa naszej cywilizacji, a na wielu uniwersytetach próbuje się likwidować przestrzeń dla czysto rozumowych dyskusji. Potrzebna jest przestrzeń spotkania akademickiego. Taką przestrzenią jest Collegium Intermarium – wskazał nasz rozmówca.

Collegium Intermarium już teraz może poszczycić się wybitną kadrą.

– Kadra Collegium Intermarium to przedstawiciele przede wszystkim nauk prawnych ze Środkowej Europy, ale nie tylko, bo oprócz naukowców ze Słowacji, Czech, Chorwacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Ukrainy są także przedstawiciele ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii. Wśród wykładowców Collegium znajdziemy doradczynię św. Jana Pawła II, księżną dr Ingrid Detter de Frankopan, Lady Caroline Cox z brytyjskiej Izby Lordów oraz wybitnych profesorów z naszego regionu jak chociażby prof. András Lánczi, rektor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie. Podstawowym celem Collegium jest kształcenie prawników, osób, które będą mogły przywrócić właściwe rozumienie praw człowieka – mówił wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

Uczelnia proponuje szereg kierunków studiów. Będą to jednolite studia magisterskie z prawa, studia LLM – International Human Rights Law oraz studia podyplomowe: polityka rodzinna w samorządzie, nowoczesne metody dowodowe, zarządzanie organizacjami pozarządowymi oraz Europa klasyczna, w ramach której znajdą się polityka – kultura – sztuka debaty, zarządzanie w samorządzie terytorialnym.

W światowym dyskursie nasza część kontynentu bardzo często jest traktowana jako ta gorsza. Collegium Intermarium może to zmienić.

– Bardzo często nasza część Europy jest traktowana jako taka, do której można podchodzić z pobłażliwością pod względem dyskusji politycznych, społecznych i prawnych. Celem Collegium Intermarium jest wypracowanie wspólnej świadomości, że w ogromnej części łączy nas przeszłość, ale jeśli będziemy razem współpracować, podołamy również wyzwaniom przyszłości – zaznaczył dr Tymoteusz Zych.

– Projekt wychodzi z inicjatywy naukowców i prawników z różnych krajów Europy. Collegium Intermarium odpowiada na potrzebę, która była formułowana już od dawna. Jako Instytut Ordo Iuris zapewniamy zaplecze organizacyjne dla tego działania. Siedziba Collegium znajduje się w Warszawie. Ze wsparciem ze strony ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który weźmie udział w inauguracji. Widzimy, że we wszystkich krajach regionu są ludzie, którzy chcą poświęcić swój czas i zdolności organizacyjne temu projektowi. To naturalna potrzeba, którą dostrzegamy po stronie Polski oraz zagranicznych partnerów, którzy chcieliby aktywnie włączyć się w to przedsięwzięcie. Motorem organizacyjnym przedsięwzięcia jest szerokie środowisko prawnicze związane z Instytutem na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – dodał.

Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris przedstawił grupy docelowe, do których skierowany jest projekt.

– Collegium Intermarium skierowane jest do kilku grup docelowych. Jedną z nich są młodzi ludzie, którzy zdali maturę. Dla nich przewidziany jest program studiów magisterskich. Wzorem uczelni amerykańskich dla części studentów zostaną ufundowane stypendia pokrywające całość czesnego. Osoby, które są już doświadczonymi profesjonalistami, będą mogły brać udział w programie LLM, czyli programie międzynarodowych anglojęzycznych studiów dotyczących praw człowieka. Kolejną grupą są naukowcy. Coraz częściej widzimy, że na uniwersytetach jest ograniczana wolność słowa i trudno jest znaleźć wsparcie materialne, grantowe, które pozwalałoby na prowadzenie badań dotyczących kluczowych zagadnień stojących przed naszym regionem – podkreślił.

Międzynarodowa konferencja inaugurującą działalność Collegium Intermarium odbędzie się 28 maja. Więcej informacji na jej temat jest dostępnych [TUTAJ].

– Ze względu na obowiązujące obostrzenia konferencja odbędzie się w formule online, chociaż wykładowcy i prelegenci będą w większości obecni fizycznie w Warszawie. Zapraszamy do śledzenia i rejestrowania się. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że obowiązują nas wszystkich obostrzenia, ale będziemy robić wszystko, żeby uczelnia rozpoczęła pracę w formie stacjonarnej w październiku. Na wrzesień zaplanowana została kolejna duża konferencja, która będzie poświęcona wyzwaniom stojącym przed polskim wymiarem sprawiedliwości z uwzględnieniem kwestii dowodowych, które są związane z opiniami biegłych. Będzie to konferencja specjalistyczna i prawnicza, która ma podjąć kluczowe zagadnienia – podsumował dr Tymoteusz Zych.

Jakub Gronczakiewicz/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl