fot. gmina-bartoszyce.pl

Stołeczna uchwała śmieciowa została zaskarżona do wojewódzkiego sądu administracyjnego

Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, dr Tymoteusz Zych, zaskarżył stołeczną uchwałę śmieciową do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W jego ocenie przepisy dyskryminują rodziny.

Zgodnie z przepisami, które Rada Warszawy przyjęła w październiku ubiegłego roku, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma być naliczana według średniego zużycia wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku.

Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza, stawka naliczana będzie według określonego wzoru. Zmiany te mają być korzystne dla osób mieszkających w pojedynkę, ale już np. czteroosobowa rodzina może zapłacić ponad 200 złotych.

Mamy do czynienia z dalece wadliwym modelem naliczania opłat za wywóz śmieci od gospodarstw domowych w Warszawie. To model, który ma się opierać na rachunkach za wodę, które są z okresu minionego, kiedy mieszkańcy Warszawy nie zdawali sobie sprawy, że w przyszłości na podstawie poziomu zużycia przez nich wody będzie naliczana dodatkowa opłata – wskazał dr Tymoteusz Zych w rozmowie z Radiem Maryja.

Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris podkreślił, że taki system opłat jest nieracjonalny. Wskazał też, że główny zarzut, który podniósł w swoim wniosku, dotyczy kwestii działania prawa wstecz.

– To jest sytuacja absolutnie niedopuszczalna, która nie powinna nigdy mieć miejsca. W ogóle mamy do czynienia z nieracjonalnym systemem naliczania opłat, który w swej istocie stoi w sprzeczności z zasadami równości wobec prawa i ze standardami legalizmu. Zużycie wody jest wskaźnikiem, który w sposób bardzo pośredni może wiązać się z rzeczywistą ilością odpadów, które są wywożone z danej nieruchomości. Możemy sobie wyobrazić rodzinę, która zużywa więcej wody i sama przygotowuje posiłki, ale nie generuje w ten sposób odpadów. Natomiast osoby, które będą zamawiać jedzenie nie będą generowały zużycia wody, ale będą zwiększać liczbę śmieci – zaznaczył dr Tymoteusz Zych.

– Liczę na to, że uchwała zostanie uchylona, a mieszkańcy Warszawy dzięki temu będą zwolnieni z tego nowego podatku, który będzie stanowił największe obciążenie dla większej rodziny – dodał.

Stołeczną uchwałę śmieciową zaskarżyła w ubiegłym roku prokuratura. Wojewódzki sąd administracyjny wyznaczył termin rozpatrzenia jej wniosku na przyszły tydzień.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl