fot. PAP/Jakub Kamiński

[TYLKO U NAS] Dr T. Zych: Wyrok TK przypomina o potrzebie pochylenia się nad bliźnim. Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, jeśli chodzi o system opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi

Ochrona życia jest całkowicie odrębnym problemem i fundamentalnym prawem, które powinno przysługiwać każdemu bez względu na to, czy istnieje system pomocowy. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego i jego publikacja przypominają nam o potrzebie pochylenia się nad bliźnim, nad drugim człowiekiem. Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, jeśli chodzi o system opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Ten system powinien ulec systematycznemu i szerokiemu wzmocnieniu – zaznaczył dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, w rozmowie z TV Trwam.

W środę w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Trybunał orzekł, że zabijanie nienarodzonych dzieci podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność jest niezgodne z konstytucją.

– Ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego było przede wszystkim realizacją obowiązku wynikającego z przepisów obowiązującego w Polsce prawa. To jest efekt normy konstytucyjnej, która z publikacji wyroku czyni właściwie formalność. Rządzący zrobili to, co do nich należało, a Trybunał wcześniej orzekł w myśl swoich wcześniejszych rozstrzygnięć. Nie mamy zatem do czynienia z żadną nową linią orzecznictwa, z żadnym precedensem. To jest dokładne powtórzenie tej samej tezy, która pierwszy raz pojawiła się prawie 25 lat temu w wyroku K 26/96. Wtedy Trybunał jasno stwierdził, że człowiekowi przysługuje ochrona życia od samego momentu poczęcia. Potwierdził jasny fakt biologiczny, któremu nie jest w stanie zaprzeczyć żaden lekarz – że człowiek posiada godność i prawa od momentu poczęcia, czyli od samego początku swojego istnienia, a nie w innej chwili, która byłaby później w sposób dowolny i arbitralny ustalana. Podnieśliśmy standard ochrony praw człowieka w naszym kraju – ocenił dr Tymoteusz Zych.

Zdaniem wiceprezesa Instytutu Ordo Iuris, wyrok TK w sprawie tzw. aborcji eugenicznej to także bardzo poważne wyzwanie dla wszystkich, którzy stoją po stronie życia, ale są też w stanie pochylić się nad trudnościami i problemami każdego człowieka.

– To wyrok, który przypomina o tym, że ciągle jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, jeśli chodzi o system opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Ten system powinien ulec systematycznemu i szerokiemu wzmocnieniu – począwszy od chwili poczęcia, przez cały okres ciąży, porodu, po późniejsze życie. Trzeba tworzyć rozwiązania, gdy mamy do czynienia z ciężką niepełnosprawnością, chorobą, pozwalające na to, by rodzic w godny sposób mógł pożegnać się ze swoim dzieckiem. Hospicja perinatalne już odgrywają ważną rolę, ale powinny odgrywać jeszcze silniejszą. Dotyczy to także mechanizmów informacyjnych, mówiących o tym, że takie instytucje funkcjonują. Chodzi także o to, by państwo pozwalało osobie niepełnosprawnej, jeżeli jest to tylko możliwe, na maksymalny poziom usamodzielnienia, prowadzenia samodzielnego życia – tłumaczył rozmówca TV Trwam.

Instytut Ordo Iuris, wraz z innymi organizacjami prorodzinnymi, przekazał do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy propozycje rozwiązań prawnych dotyczących wsparcia osób niepełnosprawnych, a także usprawnienia procedur adopcyjnych. W dokumentach znajduje się także analiza programu „Za życiem”, dotyczącego wsparcia kobiet w ciąży i ich rodzin. [więcej] 

[Tutaj] można podpisać petycję do prezydenta z apelem o podjęcie działań w kierunku wprowadzenia tych rozwiązań.

– Cały taki pakiet trafił do pana prezydenta z apelem o to, żeby jak najszybciej wspomniane zmiany prawne były procedowane. Ochrona życia jest całkowicie odrębnym problemem i fundamentalnym prawem, które powinno przysługiwać każdemu bez względu na to, czy istnieje system pomocowy. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego i jego publikacja przypominają nam o potrzebie pochylenia się nad bliźnim, nad drugim człowiekiem – poinformował wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

Rozmówca TV Trwam zaznaczył, że procedury adopcyjne w Polsce są bardzo skomplikowane, przez co często stają na przeszkodzie przysposobienia dziecka.

– Dla osób, które znajdują się w szczególnej sytuacji, istnieje alternatywa w postaci oddania dziecka do adopcji. Niestety dzisiaj, mimo że jest bardzo dużo chętnych do adopcji dzieci, także dzieci z niepełnosprawnościami, procedury pozostają niezwykle skomplikowane, stają często na przeszkodzie przeprowadzenia skutecznie i bez zwłoki adopcji. Dlatego zwracamy się z prośbą do pana prezydenta o to, aby raz jeszcze przyjrzał się procedurom, w szczególności zmierzając do ich odbiurokratyzowania i wykorzystania współczesnych technologii – akcentował doktor nauk prawnych.

Dr Tymoteusz Zych wspomniał także o oknach życia, które są alternatywą dla matek, które nie chcą wychowywać swojego dziecka, a jednocześnie – jak dodał – „wielkim sukcesem ostatnich dwudziestu lat”.

– Okna życia, prowadzone bardzo często przez zakony, najczęściej przez instytucje katolickie, pokazały, że jest możliwość w szczególnie trudnych sytuacjach – w sytuacjach ogromnego napięcia psychicznego – by całkowicie anonimowo pozostawić dziecko. (…) Ocaliły niejedno ludzkie życie – mówił radca prawny.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl