Raport ekspertów ds. TK najpóźniej w lipcu

Przygotowywany przez zespół ekspertów ds. Trybunału Konstytucyjnego raport  ma zostać upubliczniony pod koniec czerwca bądź na początku lipca – poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Polityk chce, aby zespół skonsultował jeszcze dokument z kilkoma ekspertami międzynarodowymi – europejskimi i być może amerykańskimi. Jednocześnie marszałek Sejmu zapowiada, że raport odniesie się do potrzeby zmiany Konstytucji.

Zespół, którym kieruje Jan Majchrowski, powstał w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii, w której wezwała ona polski parlament do znalezienia rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz tłumaczy, że raport posłuży do wypracowania nowego projektu o Trybunale. Konstytucjonalista przypomina, że w Sejmie są jeszcze trzy projekty, które mają zażegnać kryzys związany z TK.

Trzy projekty, które były obradowane i przekazane do prac komisji, miały charakter tymczasowy, natomiast projekt, który opracowują ci eksperci, ma charakter tzw. docelowy. Będzie duża, ostateczna ustawa o Trybunale Konstytucyjnym – mówi prof. Krystyna Pawłowicz.

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu dwóch projektów ustaw o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS-u oraz autorstwa PSL-u. Teraz zajmie się nimi sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Do prac w Komisji trafił wcześniej trzeci projekt ustawy ws. Trybunału, który został zgłoszony przez tzw. Komitet Obrony Demokracji.

RIRM/PAP

drukuj