M. Ast: Wysyłanie pytań prejudycjalnych w rozmaitych sprawach to działania na szkodę stron procesu 

Wniosek dotyczy bezzasadnego kierowania pytań prejudycjalnych w rozmaitych sprawach, w tym również w sprawach karnych bez żadnego związku z konkretną sprawą, jeśli chodzi o wątpliwości co do ewentualnej niezawisłości sędziego – powiedział poseł Marek Ast z sejmowej komisji sprawiedliwości o wniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę o uznanie niekonstytucyjności kierowania pytań do TSUE w sprawie sądownictwa. 

Sprawa dotyczy uznania za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa.        

Wniosek Prokuratora Generalnego w tej sprawie to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku do TK z sierpnia bieżącego roku. Pismo ministra Zbigniewa Ziobry rozszerzające tamten sierpniowy wniosek zostało zamieszczone na stronach Trybunału Konstytucyjnego – wpłynęło do TK 5 października.

W sierpniu Prokurator Generalny skierował do TK wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN. Chodzi o art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który mówi o właściwości TSUE.

Poseł Marek Ast z sejmowej komisji sprawiedliwości mówi, że zarówno pierwszy, jak i drugi wniosek Prokuratora Generalnego jest uzasadniony.

– Drugi dotyczy bezzasadnego kierowania pytań prejudycjalnych w rozmaitych sprawach, w tym również w sprawach karnych bez żadnego związku z konkretną sprawą, jeśli chodzi o wątpliwości co do ewentualnej niezawisłości sędziego. Budzi to duże wątpliwości. Jest to działanie na szkodę stron procesu – podkreśla Marek Ast.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, Patryk Jaki, pytany o to rozszerzenie wniosku do TK powiedział, że „polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian”.

– Wszyscy chcemy być w UE, ale kluczowe pytanie jest: „W jakiej Unii?” – dodał.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl