[TYLKO U NAS] B. Wróblewski o propozycji prezydenta ws. stworzenia katalogu wad letalnych: Jeśli orzeczenie TK nie zawiera tego rodzaju wskazówek, taki projekt będzie zawsze bardzo wątpliwy pod względem konstytucyjnym

Jeśli orzeczenie TK samo w sobie nie zawiera tego rodzaju wskazówek, taki projekt będzie zawsze bardzo wątpliwy pod względem konstytucyjnym. Ja rozumiem ten projekt pod względem politycznym, bo prezydent chciałby, żeby opadło napięcie polityczne (…). Wydaje mi się, że przede wszystkim powinniśmy to robić za pomocą pozytywnych instrumentów wspierających matki, rodziny, gdzie są trudne ciąże i rodzą się dzieci chore – powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Poseł Bartłomiej Wróblewski skomentował informacje jakoby wkrótce miało zostać opublikowane uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej.

– Patrzę z nadzieją, że rzeczywiście uzasadnienie tego fundamentalnego orzeczenia zostanie szybko opublikowane. Bardzo bym się cieszył, gdyby nastąpiło to w ciągu kilku dni. Trzeba dodać, że zwykle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są publikowane w ciągu kilku tygodni, także obecna sytuacja jest zgodna z dotychczasową praktyką. Mam nadzieję, że orzeczenie zostanie opublikowane, a poszerzenie prawnej ochrony życia i uratowanie wielu chorych, niepełnosprawnych dzieci stanie się faktem – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Polityk podkreślił, że wyrok Trybunał Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej odbił się echem na całym świecie.

– W 100 procentach nie możemy wykluczyć, że jeszcze jakaś uwaga interpretacyjna znajdzie się w uzasadnieniu, ale nie jest to bardzo prawdopodobne. Jest to wyrok, w którym Trybunał zasadniczo wypowiada się po stronie ochrony życia i godności człowieka. Wiemy, że jest to orzeczenie, które obiło się echem na całym świecie. Środowiska obrońców życia na całym świecie z wielką nadzieją przyjęły to orzeczenie, bo jest ono ważnym głosem w dyskusji globalnej dotyczącej ochrony życia. To pokazuje, że to nie jest tak, iż świat rozwija się tylko w kierunku nieustannej liberalizacji np. aborcji. Potwierdza to konieczność tego, aby w różnych obszarach nie ustawać w staraniach i nie poddawać się prądom, które wydają się dominujące. W niemałym stopniu zależy od nas, czy obronimy cywilizację życia, czy poddamy się cywilizacji śmierci – powiedział poseł.

Gość Radia Maryja odniósł się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, który chciałby stworzenia katalogu wad letalnych, których wykrycie zezwalałoby na zamordowanie dziecka poczętego.

– Jeśli orzeczenie TK samo w sobie nie zawiera tego rodzaju wskazówek, taki projekt będzie zawsze bardzo wątpliwy pod względem konstytucyjnym. Ja rozumiem ten projekt pod względem politycznym, bo prezydent chciałby, żeby opadło napięcie polityczne (…). Wydaje mi się, że przede wszystkim powinniśmy to robić za pomocą pozytywnych instrumentów wspierających matki, rodziny, gdzie są trudne ciąże i rodzą się dzieci chore. To jest ta przestrzeń, w której rzeczywiście możemy pokazać ludziom mającym odmienne zdanie i chcieliby utrzymać przepisy pozwalające na zabijanie dzieci, bo boją się, czy rodziny w takich sytuacjach sobie poradzą, że można myśleć inaczej. Poprzez pomaganie kobietom, rodzinom, osobom niepełnosprawnym pokazujemy drogę, która wydaje mi się, że jest drogą najlepszą, najwłaściwszą – podsumował Bartłomiej Wróblewski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem posła Bartłomieja Wróblewskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj