fot. PAP/Leszek Szymański

TK wyda dziś wyrok ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Trybunał Konstytucyjny ma dziś wydać wyrok w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Rozprawa w tej sprawie na wniosek posłów PiS-u odbyła się na początku tego tygodnia.

Trybunał badał przepis ustawy, który pozwala na przedłużenie pięcioletniej kadencji Rzecznika w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja a następca nie zostanie wybrany. Korzysta z tego Adam Bodnar, którego kadencja na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich zakończyła się 9 września ubiegłego roku.

Poseł Arkadiusz Mularczyk jako przedstawiciel Sejmu w Trybunale przekonywał, że konstytucja nie przewiduje możliwości dalszego sprawowania przez niego urzędu.

– Z perspektywy konstytucji kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich minęła z upływem okresu pięcioletniego. W związku z tym, mamy do czynienia z fikcją prawną, że mamy Rzecznika Praw Obywatelskich. W świetle konstytucji już go nie ma, ponieważ jego kadencja upłynęła. W związku z tym, pojawiają się wątpliwości natury konstytucyjnej, wątpliwości natury działań takiej osoby – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Dotychczasowe próby wyboru następcy Adama Bodnara zakończyły się fiaskiem.

Sejm dwukrotnie odrzucił kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz zgłoszonej przez KO i Lewicę. Za trzecim razem Senat nie udzielił poparcia prof. Piotrowi Wawrzykowi, wiceministrowi spraw zagranicznych.

Obecnymi kandydatami na ten urząd są: poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, prof. Sławomir Patyra zgłoszony przez KO i PSL, a także działacz społeczny Piotr Ikonowicz, którego popiera Lewica.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl