Sejm chce umorzenia postępowania ws. uchwał o wyborze sędziów

Sejm chce umorzenia w Trybunale Konstytucyjnym postępowania ws. jego uchwał o wyborze 5 sędziów oraz unieważniających wybór sędziów przez Izbę minionej kadencji. Według przedstawicieli Sejmu Trybunał nie może oceniać tych uchwał.

Wniosek w tej sprawie do Trybunału złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Rozprawa odbędzie się w pełnym składzie. Przewodniczącym będzie sędzia Andrzej Rzepliński.

Przewodniczący sejmowej Komisji Ustawodawczej poseł Marek Ast podkreśla, że akty, które nie zawierają treści normatywnej nie podlegają kontroli Trybunału Konstytucyjnego. Poseł ponadto zwraca uwagę na tzw. autonomię regulaminową Sejmu.

Gdyby Trybunał Konstytucyjny próbował jednak tego rodzaju sprawę rozpatrywać i wydawać inne orzeczenie, jak postanowienie o umorzeniu postępowania, wkraczałby w autonomię regulaminową Sejmu i naruszałby tym samym zasadę trójpodziału władzy – wskazuje Marek Ast.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek Platformy Obywatelskiej 12 stycznia. W październiku Sejm wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencje wygasały 6 listopada, a dwaj – w miejsce tych, których kadencja wygasła 2 i 8 grudnia.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl