Sejm: pierwsze czytanie projektu „Prawo o prokuraturze” prawdopodobnie jutro

Najprawdopodobniej na rozpoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniu Sejmu, odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu, który zakłada połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości „Prawo o prokuraturze” wpłynął do Sejmu jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Poseł Michał Wójcik, przedstawiciel wnioskodawców, mówi wręcz o nowym otwarciu dla polskiej prokuratury. Przypomina, że obecna ustawa pochodzi z 1985 roku i nie odpowiada dzisiejszym realiom.  Najważniejsza zmiana, jak dodaje poseł, dotyczy powrotu do sytuacji, gdzie funkcja prokuratora i ministra sprawiedliwości była połączona.

– Podyktowane jest to kilkoma rzeczami. Pierwsza, podstawowa – że jeżeli dzisiaj minister sprawiedliwości mówi, iż będzie walczył z przestępczością i kształtował politykę karną, to tak naprawdę ma on bardzo ograniczone pole działania, bo on nie ma możliwości kształtować, tak naprawdę, całej struktury prokuratury – nie ma wpływu. Z drugiej strony, jeżeli ktoś mówi, że te urzędy muszą być rozdzielone, bo tego wymaga niezależność prokuratury, to jest ona bardzo pozorna. Przecież państwo ma bardzo różne instrumenty wpływu na tę niezależność prokuratury – pozorną niezależność. Po pierwsze premier może np. nie przyjąć sprawozdania Prokuratora Generalnego, a wówczas powoduje to automatyczne głosowanie w Sejmie i odwołanie tego prokuratora – zauważa Michał Wójcik.

Prokuratura została oddzielona od ministerstwa sprawiedliwości w 2009 roku przez rząd Donalda Tuska. Od 2010 roku funkcję prokuratora generalnego pełni Andrzej Seremet.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl